Základy pohanství: kudy ne

Jakub Achrer

Na stránkách Kolovratu jsme již věnovali poměrně hodně prostoru různým článkům, jejichž smyslem je ukázat, kde hledat pohanství a kde začít. Věnujeme tomuto tématu také celý přednáškový cyklus, který se pomalu blíží ke své polovině. Následující článek je věnován místům, kde naopak hledání nemá valného smyslu. Tato místa se v čase velmi rychle mění, proto článek není konkrétní. V podstatě je to stručný souhrn jevů, které by měly zájemce o pohanství varovat. Současně nechci nikomu říkat, co si má o kom myslet, takže se omezím pouze na varovné signály, na které je dobré si dát pozor. A není jich málo.

Tak jako je celá pohanská subkultura velmi rozličná a nesourodá, tak jsou rozličné a nesourodé i negativní jevy a destruktivní lidé, kteří ji obklopují.

Intuice

Intuice je při seznamování se s lidmi základem všeho. V pohanství existuje spousta projektů a skupin. A už z podstaty věci je u nich vždy velký rozdíl mezi kontakty na sociálních sítích a ve skutečnosti.  Když se s lidmi setkáváme, míváme různé pocity. Je nám fajn, je to v pohodě. A nebo taky ne. Pokud jsou pocity nepříjemné, je to nejlepší signál, že něco není v pořádku.  Typickými varovnými signály bývají pocit nátlaku, pocit skryté manipulace, pocit „tohle je nějak mimo“, pocit lži a přetvářky apod. Náš vnitřní hlas ví obvykle jako první, když je něco těžce ujeté. U mnoha lidí se projevuje jako nepříjemný a těžko popsatelný pocit v oblasti břicha. Ale nemusí to být pravidlo. Vnitřní hlas má mnoho podob, kterými nás upozorňuje na nezdravou manipulaci. Každopádně se vyplatí naslouchat mu a nebrat situaci na lehkou váhu.

Nestydaté lži

Jedním z varovných znaků je, že se daná skupina prezentuje naprosto mimo realitu. Pro začínající může být těžké to odhalit. Nicméně úplně obyčejně kriticky se zamyslet není vůbec na škodu. Nemusíte mít doktorát z historie, abyste poznali, že člověk slibující 3000 let staré druidské zasvěcení do tajemství menhirů je podvodník a lhář. Nepotřebujete číst desítky knih, abyste pochopili, že kolébkou evropské civilizace skutečně není Rusko, jak tvrdí některé politicky orientované sekty. Je rozdíl mezi mýtickým popisem vzniku tradice a mezi vymyšlenou a naprosto zcestnou konstrukcí. Odhalit ty zcela zjevné je snadné. Stačí se mít na pozoru před vlastní tendencí věřit věcem, které zní jednoduše, krásně a romanticky. Kdo to dokáže, může se kriticky zamyslet. Což je důležité.
Kudyne

Kult osobnosti

Odhaluje se těžko. Je třeba se podívat na prezentaci dotyčného a zjistit, jak se prezentuje a zda existují lidé (např. nějaká jiná autorita), která může dosvědčit jistá tvrzení nebo o co se tato tvrzení opírají. Zejména je třeba dát si pozor na prezentace různých učitelů a vůdců, kteří o sobě na webu píší, že jsou „mistři, odborníci, znají prastaré učení staré tisíc let“ atd. Není to tak, že by v pohanském světě neexistovaly osoby, které se mohou těšit svého druhu respektu. Ale nikdy to není tak, že se to dozvíte na internetové stránce. A už vůbec ne tak, že to o sobě někdo tvrdí. Lidé, kteří sami sebe otevřeně prohlašují za autority, za jediné správné pokračovatele apod., se mezi pohany obvykle netěší velké vážnosti.

Manipulace

Manipulace je úzce spojená s výše uvedeným. Vyskytuje se všude tam, kde jsou propastné rozdíly mezi sebeprezentací a skutečným fungováním dané skupiny. Manipulaci lze odhalit intuitivně. Je to konání, které směřuje přimět vás ke konání něčeho, co vlastně nechcete a není pro vás tak úplně v pohodě. Manipulaci obvykle doprovází jakási nepsaná a netransparentní pravidla o tom, co si mají osoby v dané skupině myslet, co mají dělat nebo co mají říkat. Obvykle to bývá doprovázeno jevem, který se dá nazvat třeba…

Nezdravá diskriminace

Existují skupiny a projekty, které jsou opravdu mimo. Právě jim je věnován tento článek. S manipulací však úzce souvisí jev, který jsem pro potřeby tohoto textu pojmenoval „nezdravou diskriminací“. Je to jakési hledání nepřítele, fackovacího panáka nebo strašáka, kterého se lidi mohou bát a před kterým je daná skupina svého druhu ochranou a „ideově čistým prostředím“. Tento jev známe dobře z okruhů různých sekt, které nabádají své členy, aby se nestýkali s „neosvícenými, tmáři“ apod., zkrátka lidmi, kteří nesdílejí jejich názor. Tato negativní diskriminace může nabývat různých podob. V pohanských kruzích se můžete setkat s nálepkováním rozumných a chytrých lidí slovy jako „rádobypohan, narkoman, nácek, sluníčkář, new age magor apod.“ Jakmile se někde hodně vyskytuje negativní diskriminace, je třeba zjistit si fakta z více stran a mít se na pozoru před manipulací.

Politika a esoterika

Pohanství, jeho symbolika a mytologie byly v minulosti a jsou i v současnosti vykrádány pro dva hlavní okruhy účelů. Tím prvním je politika. Obilné klasy na bankovkách komunistické ČSSR. Pěticípá hvězda jako znak komunistické strany. Thorovo kladivo na stránkách nacionalistické organizace. Svastika, runy a jména Bohů jako symboly nacismu a jeho propagandistické mašinérie. Historie se mění, ale kulisy zůstávají stejné. Jakmile se něco profiluje jako pohanství, ale tlačí politickou agendu, odkazuje se na politické weby, zejména z oblasti pravicového nebo levicového extremismu, lze s velkou dávkou jistoty říci, že tam opravdu žádné štěstí nečeká. Esoterika naproti tomu vykrádá pohanské tradice o něco méně dlouho, je to u nás záležitost cca poslední dekády a v podstatě to může být i celkem neškodné. Jen je třeba se připravit, že angažmá v pohansky se tvářícím new-age je hodně drahá legrace a ne vždy je jasné, co dostáváte za co, a kam to vede. Podobně jako v politických hnutích, i v new-age jsou pohanské symboly, Bohové a jiné věci využívány k podepření legitimity určitého účelu. Je tomu tak hlavně proto, že by se bez této pohanské opory daná věc mnohem hůře prodávala a důvěru by budila u mnohem užšího okruhu lidí. Pohanské symboly rezonují s naší minulostí a vytváří dojem, že jde o něco opravdového a zásadního. Esoterici i politická hnutí to dobře vědí. Náboženství u nich ale lze jen těžko hledat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seven + sixteen =

Přihlaste se k odběru: