Základy pohanství: Meditace dvou sil

Filip Airis Kubín

V tomto článku bychom vám rádi představili stromovou meditaci, jeden z dalších mnoha způsobů, jak intenzivněji kráčet po pohanské cestě, uvolnit tělo a mysl a zlepšit vnímají našeho spojení s horním světem Bohů a dolním světem našich předků. Tuto meditaci můžete provádět kdekoli, ať už u svého domácího oltáře nebo venku v přírodě či parku.

Pohodlně se usaďte, zavřete oči a uvolněte se. Klidně si můžete pustit i meditační hudbu[1], pokud by vás rušil hluk z okolí. Nyní si představte, jak z vašich nohou pomalu vyrůstají kořeny a zarůstají hlouběji a hlouběji do Země. Čím hlouběji kořeny jsou, tím se stávají stále silnějším a na všechny strany rozšířeným kořenovým systémem. Odpovězte si na otázky:

Jaká je země pod vámi? Cítíte ji? Je chladná, nebo už je s jarem vyhřátější? Cítíte kameny, které jsou pod vámi? Skálu? Chuť hlíny? Je pod vámi podzemní řeka? Jeskyně? Roztáhněte kořeny do všech šířek a dálek. Cítíte, jak se splétají s kořeny jiných stromů ve vašem okolí? Jsou to borovice, lípy nebo třeba břízy? A stromy ještě za nimi?

184364_190839177605989_2570200_nNyní se zkuste s kořeny dostat ještě hlouběji až do centra Země. Cítíte ho? Zkuste ho lehce kořeny prozkoumat. Dotknout se ho. Povolí vám to Matka Země? Vzdálili jste se od ní natolik, že má výhrady? Pokud ano, zkuste se s ní poradit, jak to napravit. Teď ale jděte kořeny ještě hlouběji až do spodního světa. Světa našich předků, kteří nám dávají oporu a sílu. Následně si představte, jak z celé té země pod vámi, z hlíny, kamenů, chladné vody a světa předků nasáváte svými kořeny tu pevnou tmavou uzemňující sílu, která nám dodává jistotu, oporu, bezpečí a klid. Představte si, jak ji nasáváte přes vaše tělo nahoru k hlavě a ještě za ní až k samotným nebesům. Vnímejte, jak vámi teče jeden velký proud této zemské síly a dodává vám jistotu do celého těla.

Nyní se zaměřte na větve a nechte je vyrůstat z hlavy k hornímu světu. Prociťte, jak rostou a sahají stále výše a výše k nebesům. Vnímejte jimi paprsky slunce, vlhkost mraků, vítr, který je hladí. Pokud slunce necítíte, zkuste je nechat vyrůst ještě výše, až prorazíte i mraky a dotknete se tak slunce ještě ve vyšších polohách. Cítíte, jak vás hřeje? Jeho sílu, která dodává chuť do života? Zvláště teď na jaře po dlouhém období tmy? Nyní se ale posuňte ještě dál až do horního světa, kde sídlí většina našich Bohů a Bohyň. Vnímejte sílu tohoto světa inspirací, moudrosti a nadhledu a nechte tu sílu sebou protékat. Nasávat ji větvemi a stahovat ji dolů do těla. Hlouběji až ke kořenům a za ně.

_DSC0817Vnímejte, jak vámi obě síly proudí. Srze kořeny nahoru hutná fyzická síla a z větví síla tepla, nadhledu a inspirace. Nemáte chuť si srovnat záda? Sedět hrdě a vyrovnaně jako strom? Pokud je tak nemáte, udělejte to. Páteř bude jen ráda. Cítíte rovnováhu a klid? Vnímáte svět našich Bohů a Bohyň a svět našich předků? Pokud naberete dostatek síly pro tělo a ducha, zkuste vše vysílat i do svého okolí. Až budete hotovi a dostatečně nabití, můžete pomalinku ukončit napojení na horní svět a dolní svět a stáhnout své kořeny s větvemi velice pomalu zpět do těla. Až bude vše hotovo, zkuste otevřít oči a pomalu tělo protáhnout. Po chvíli se můžete zvednout.

Větve a kořeny jste sice zatáhli a meditaci můžete zopakovat, kdykoliv jen budete chtít a bude vhodná situace, na druhou stranu zkuste ale Zemi pod sebou vnímat i tak. Když pojedete do práce, půjdete nakoupit, navštívit rodiče nebo budete doma. Zkuste vnímat sílu pod vámi, která dodává jistotu a oporu i slunce nad vámi, která dodává chuť do života a inspiraci. Nebo je zkuste třeba jen po ránu pozdravit. Popřát i stromům a místu okolo vás hezký den. Možná zjistíte, že některá místa velmi ocení lidi, kteří vnímají své okolí.

 

V tomto videu si můžete prohlédnout verzi stromové meditace od Coreyemmah:

[1] Minule jsem narazil na inspirativní meditativní hudbu od slovenského hudebníka Maoka http://www.youtube.com/watch?v=oYhd75DVsYE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eleven + two =

Přihlaste se k odběru: