Rozhovor s Cerri Lee na téma pohanství

Cerri Lee zpovídala Kateřina Erbenová alias Levander

Cerri Lee je nejen životní partnerkou Davida Smithe, jehož známe spíše pod jménem Damh the Bard, ale také vynikající britskou umělkyní, kreslířkou a keramičkou. Zabývá se aktivně pohanskou tradicí druidů a podílí se na rozvíjení pohanství v oblasti Anglie, kde se svým partnerem spolupořádá rituály u posvátného Long Mana.

Mohli jste se s ní setkat na přednášce pořádané Českou pohanskou společností na téma Pradávné jeskynní umění a magie. K zastižení byla i na koncertě Damh the Barda, jenž se konal 1. října 2012 v sálu Všebaráčnické rychty. Právě při této příležitosti jsme Cerri položili několik otázek.

Čím Vás mezi všemi pohanskými tradicemi zaujalo zrovna druidství?

Druidství podle mého názoru vychází ze Země směrem nahoru a obklopuje veškerý přírodní svět, všechny viditelné i neviditelné bytosti a poté se rozprostírá do vesmíru. Pro mě je velmi důležitý cyklus života a smrti. Poznala jsem smrt v útlém věku, a tudíž se to také brzy stalo součástí mé psychiky. Ve wicce jsou věci, které jsou více lidské, a já mám ráda trochu lidského a hodně všeho ostatního, tak jsem si vybrala právě tuto cestu.

Vaše výtvarné umění, ať už keramika, či kresby a malby jsou silně ovlivněné tématem pohanství. Je něco specifického, co se snažíte svou prací vyjádřit?

Jak jsem už řekla, mám ráda trochu lidského a ta trocha lidského propojuje každou jednotlivou kulturu v celek. Takže vyjadřuji věci, jako jsou příběhy lidové slovesnosti, způsob, jakým lidé vidí přírodní svět. Snažím se o to takovým způsobem, že ve všech výše zmíněných věcech hledám jakýsi archetypální obraz, který poté hovoří ke všem kulturám stejně, jako například hudba. Někdy to funguje, někdy ne, ale většinou to funguje.

Cerri Lee (2)Když jsem byla na Vašich webových stránkách, zaujala mě zmínka o rekonstrukcionismu. V Česku, stejně jako jinde se nachází pohané, kteří se zabývají výhradně tímto. Co si o tom myslíte vy?

Já osobně jej nepreferuji, jelikož když se snažíte spojit určitou věc s tím, co bylo napsáno, ztrácíte mnoho intuice a významu. Osobně si nemyslím, že druidství bylo někdy v minulosti neměnnou záležitostí. Vždycky se měnilo, s ohledem váš původ, období v němž se žilo a také s ohledem na komunitu. Takže druidství jako takové nebylo nikdy neměnné, právě naopak.

Hrozně se mi líbí představa pátrání a vyhledávání informací pomocí archeologie, naslouchání příběhům a pohádkám, ale je třeba posunout se ještě dál. Podle mě je třeba se těmito prameny inspirovat a následně je uzpůsobit současnosti tak, aby byly barevné, kreativní a mocné pro dnešní použití. Nežijeme v minulosti, žijeme dnes.

V Británii je pohanská tradice delší než u nás, co si myslíte o pohanské společnosti v Česku?

Je fantastická, opravdu úžasná. Z pohledu pohana z Británie musím říct, že čeští pohané jsou velmi mladí. Česká pohanská společnost vzkvétá, je živá, mocná a zanícená.

U nás jsou pohané trochu unavení, ztrácí své původní zanícení a stávají se občas cyničtí. A když přijedeme sem a Dave má koncert, proudí tu tolik energie a já si jen říkám: „Ó děkuji…“, protože tohle je, jak to cítíme my s Davidem. Je to úžasná cesta. Není důležité, čemu věříte, tohle je to, co je skutečně důležité. Někteří lidé věří v bohy, někteří ne, ale to není vůbec podstatné. Když jste spolu, a propojujete se jeden s druhým, s přírodou a energiemi okolo vás, to je nesmírně důležité.

Jste matkou a zároveň pohankou. Co si myslíte o výchově dětí v pohanské tradici?

Já bych, dle mého názoru vychovávala děti v pohanské tradici, ale bez vnucování. Prostě tak, aby se cítily blízko přírodě. Aby vnímaly všechny aspekty pohanství. Výchova dětí v pohanské tradici však přináší potřebu rovnováhy. Děti potřebují vidět všechno tak, aby byly kreativní a intuitivní. Pokud jim, až vyrostou, bude pohanství vyhovovat, zůstanou u něj. Mé děti byly už hodně staré, když jsem objevila pohanství, ale i tak říkají, že z toho všeho, co viděly, pohanství dává největší smysl. Takže jestliže jsou děti vychované v pohanství, vždycky se k tomu vrátí, protože je to pro ně příjemné a známé.

Co si myslíte o mayském proroctví? Dnes jsou ho plné noviny, televizní pořady, dokonce i knížky. Jaký je Váš pohled na interpretaci tohoto proroctví?

Nevěřím v apokalypsu, nemyslím si, že je to správná interpretace. Podle toho, co jsem se dozvěděla od lidí, kteří hovořili s mayským šamanem, je to nesmysl. Říkají, že se jedná o změnu éry. Myslím, že v průběhu let došlo k tomu, že lidé si usmysleli, že to bude katastrofa a že se všechno změní, a toto spustilo energetický posun, který nutí všechny i kdyby jen podvědomě očekávat změnu, tudíž hledat změnu, a v návaznosti na to skutečně něco měnit. A já si myslím, že obecně ty změny budou pozitivní, protože lidé si budou myslet: když nevyužiji tuto příležitost, možná už další nebude. Myslím, že o tomhle to je. Čím více nad tím přemýšlíme, tím výše naše spirituální vědomí dosahuje.

Děkujeme za rozhovor

Cerri Lee (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × one =

Přihlaste se k odběru: