Lunární kalendář pro ženy

Taliesi Ratajová

 

Když jsem začala pracovat se 4 fázemi lunárního – menstruačního cyklu podle knihy Mirandy Gray Rudý měsíc, napadlo mě, že by bylo fajn mít nějaký kalendář, který bych mohla svému okolí dát najevo, ve které fázi se zrovna já nacházím. To je věc důležitá – jelikož každá fáze měsíčního cyklu ženy má vliv na nálady, stav těla, psychické i spirituální rozpoložení. Hlubším studiem svých fází je tak můžeme využít ke svému prospěchu. Jelikož jsem tvůrkyně, namalovala jsem tento kouzelný kalendář lunárních fází a ráda se o něj rozdělím s příznivci ženské vědomé spirituality i se všemi, kdo teprve zvažují se touto cestou vydat.

 

Kalendář najdete níže jako ilustraci, omalovánku a navíc také měsíční denní kalendář k pozorování svého cyklu. Lunární fáze si můžete vymalovat, připnout na nástěnku a otočit nahoru tu stranu, ve které se zrovna nacházíte.

 

Menstruační cyklus má 4 fáze a já nyní předkládám své vnímání:

 

Každá naše fáze se může odehrávat v různé části  cyklu měsíce. V základě jsou menstruční a lunární cykly propojeny takto:

 

Panna

předovulační období – dorůstající měsíc – Artemis – jaro – východ – vzduch

 

Jako medvědice po dlouhém zimním spánku, jako rychlý rozpuk jarních květin se v této fázi v ženě otvírá obrovské množství nové a mladistvé energie. Její oči jsou otevřené, dívají se do světa a na lidi okolo. Žena má chuť se bavit, flirtovat a má dostatek energie, kterou může soustředit do své práce, tvoření a radostí. Je to období zábav a experimentů. Ráda se baví s lidmi a pumpuje svou energii do svých projektů a práce. Vhledy získáné ve fázi vědmy může nyní realizovat. Sexualita je hravá, mladistvá a přirozená. Tělo je opět štíhlé a plné energie. S fází panny se pojí například bohyně Artemis – mladá bohyně lovu, také Diana nebo Brigid. Tuto fázi vystihuje mladé rozpukající jaro a také rozbřesk a ráno. Jako světová strana mi k tomuto období nejvíce sedí východ. Východ je v magické tradici spojen s živlem vzduchu, nejrychlejším živlem, pánem komunikace, rychlosti a inspirace.

 

Matka

ovulační období – úplněk – Gaia – léto – poledne – jih – oheň

 

Toto je období ovulace, kdy je žena nejvíce přitažlivá, pečuje o svůj vzhled a o své děti nebo projekty. Je ráda ve společnosti a komunikuje. Má dostatek energie pro sebe, na cestování i na ostatní. Fyzické uspokojení je zaměřeno na partnera. S touto fází se pojí například bohyně Gaia – pradávná zemská bohyně, Matka Země nebo také Demeter.  Tuto fázi použijte ke starosti a péči o své projekty. Této fázi odpovídá léto – čas plodnosti a plné síly přírody. Čas spojení božských archetypů muže a ženy a jejich společné žití a tvoření. Sexualita je láskyplná a pečující, zaměřená na partnera. Po směru hodinových ručiček tato fáze odpovídá jihu, který je spojen s ohněm (tvořivost). Je zde vnímám navíc i živel vody (symbol plodnosti a porodů), můžeme si ji spojit i s živlem země jako symbolem péče a mateřskosti, ale země samotná má své podoby v každé fázi.

 

Kouzelnice

předmenstruační fáze – couvající měsíc – Kálí – podzim – večer – západ – voda

 

Je období destruktivity a tvořivosti. Žena se stahuje do sebe (na obrázku má proto zavřené oči) a může se efektivně zbavit všech nepotřebných věcí myšlenek, programů a plánů z předešlého měsíce, které už jí dále neslouží. Fázi kouzelnice nejlépe vystihuje letní bouře, která v divokosti a zuřivosti smyje vše staré a po ní přichází klid. Nejlépe ji vystihuje bohyně Kálí, která je taktéž bohyní smrti a života – pomáhá nám zbavit se nepotřebného a začít s čistým štítem. Se svým okolím si nebere servítky. Sexuální potřeby jsou zaměřeny na ženu a její uspokojení. Žena je nepraktická a soustředění na každodenní život stejně tak jako množství energie upadá. Tělo se zvětšuje a nadýchává se. Na obrázku je koule energie – symbolizuje buď energii kreativní nebo destruktivní – obě tyto energie může žena použít konstruktivním způsobem, ke zbavení se starého a nepotřebného. Tuto fázi využijte k dokončování projektů a tvořivosti. Ročním obdobím je podzim – období, kdy sklízíme úrodu a sekáme pole. Denní dobou je usínající večer. Po směru slunce se nyní obracíme k západu, stranou spojenou s odplouvající vodou, silnými a hlubokými emocemi.

 

Vědma

menstruační fáze – novoluní – Cailleach – zima – noc – sever – země

 

Po kouzelnici přichází na trůn Baba, Vědma. V klidu se usadí a svým očistným procesem odplaví vše, co kouzelnice napáchala. Je to období očisty, klidu, spirituálních vhledů, hlubokých snů, mohou se objevit pocity nicoty, pláč, pocit ztráty. Na obrázku má zavřené oči jako symbol bytí v sobě. Vzpomíná na to, co jí přinesl a vzal minulý měsíc a v tichosti a moudrosti to odplavuje. Stejně jako novoluní je naladěná na příjímání nových vhledů ohledně své cesty a života. Období, kdy se můžeme nejjednodušeji naladit na své podvědomí, čas nacházení vnitřní moudrosti. Doba, kdy je žena ve svém vnitřním světě a může meditovat nad svým dalším životem. S touto fází se pojí například bohyně Cailleach, moudrá stařena a bohyně smrti. Sexualita je až spirituálním zážitkem. Velká únava a potřeba spánku.
Menstruační cyklus ženy ovlivňuje také fáze měsíce a síla úplňku. Podle toho v jaké vaší fázi je úplněk, ta je vždy nejsilnější. Nov nám zase dává možnost prožít danou fázi co nejkouzelněji a nejniterněji, se silným pohledem do sebe. S měsíčním denním kalendářem níže můžete i sledovat, jaký vliv má na vaše fáze cyklus měsíce, jeho znamení nebo období roku. Období roku je zima, kdy vše usíná a sníh vše čistí, aby se na jaře z ledu roztekla nová voda. Fáze odpovídá temné noci, jejíž temnotou tiše protéká očistná řeka. Světovou stranou je sever, strana živlu země – napojování se do hlubin země a sama sebe, pradávná moudrost věků.

 

 

Lunární fáze ilustrace ke stažení

 

(v plné velikosti: Uložit odkaz jako nebo Uložit obrázek po rozkliknutí)

Fáze Luny

Lunární fáze omalovánka ke stažení

(v plné velikosti: Uložit odkaz jako nebo Uložit obrázek po rozkliknutí)

Fáze Luny Omalovánka

Lunární kalendář

 

Lunární kalendář slouží k pozorování Vašeho cyklu a pracuje celkem s 3 časovými údaji. Doporučuji začít vyplňovat s prvním dnem menstruace. Do kalendáře vyplníte:

  • Den menstruačního cyklu ( nejlepší je začít s menstruací a k ní si napsat číslo 1, fáze Vědmy je brána jako první část cyklu)
  • Datum
  • Do volných koleček si můžete nakreslit v jaké fázi je zrovna měsíc. Můžete připsat i znamení.

Celkem se tak dá vypozorovat, jaký vliv má na Vaše fáze úplněk nebo nov, znamení měsíce nebo třeba roční období. Pozorování je dobré dělat několik měsíců, dokud se nezačnou ukazovat určité podobnosti a vy se naučíte svůj rytmus znát :)

 

 

Lunární kalendář ke stažení

(v plné velikosti: Uložit odkaz jako nebo Uložit obrázek po rozkliknutí)

 

Taliesi

jsem umělkyně, grafička a ilustrátorka. Věnuji se hudbě zaměřené na přírodu, studuji vědomou spiritualitu a druidskou tradici. O svém profesním životě píšu zde. Mou hudbu si můžete poslechnout třeba tady.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 3 =

Přihlaste se k odběru: