Kračún – zpráva z obřadu

Je to již pár měsíců, co nám „tradiční vánoce“ přestaly dávat smysl. Takže jsme s nadšením přijali pozvání od Budimíra k oslavě slunovratu v jeho domovské obci, jež nese hezké jméno Jindřichovice pod Smrkem.

Plni očekávání usedáme do vozu a po tříhodinové jízdě dorážíme na již zmíněné místo, a vskutku obec je opravdu malebná, v lůně přírody. Takže již hledání obřadního místa přináší jiskry v očích při projíždění touto vískou. Cílové zastavení nacházíme vzápětí. Na místě samém u dřevěného srubu je již několik bytostí připravující vše na zažehnutí posvátného ohně, takže přidáváme své ruce k dílu.

V podvečerním čase přijíždí několik dalších účastníků, s kterými prožijeme tyto slavnostní okamžiky. Ale to již přichází čas zažehnout živý oheň, poděkovat matce Zemi, požádat duchy místa a následně se vypořádat s běsy.

Družný rozhovor a strhující hudba, to vše doplněno štědrostí stolů, jež se nám dostalo, naplňuje čas tohoto večera.
Pro nás osobně přichází silný moment služby hlídání ohně uprostřed noci, za skučení vichrů, kdy je možné se utišit, oprostit se od chaosu a zmatku mysli, a prožít hluboké uvnitřnění.

Vše pak vrcholí přivítáním nového božice, jehož paprsky se právě chystají polaskat matku Zemi. Morana však v tuto chvíli se připomíná, že drží vládu nad krajem, tak se spěšně chystáme k odjezdu. Odjíždíme však s pocitem, že, byť každý sám za sebe, jsme vytvořili pevný rodný kruh.

S poděkováním Vám všem, s nimiž jsme sdíleli tuto slávu a s díkem za nová přátelství
Zdeněk a Kateřina

 

       

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × 3 =

Přihlaste se k odběru: