Knižní poklady malé i velké

Lenka Kovářová (Zmiu)

Ač naši předkové byli lidé ústní tradice, pro nás jsou knihy ceněnými zdroji informací i zábavou. Knih pořád přibývá a z toho nepřeberného množství je někdy těžké si vybrat. V tomto novém seriálu bych ráda upozorňovala na nové knížky, které by mohly čtenáře Kolovratu zajímat, a v dalších dílech zmíním i starší tituly, když zrovna nebudu mít po ruce novinky. K některým knihám bude komentář kratší, k některým delší, a to hlavně k těm, které jsem už četla. Snad zde najdete inspiraci a potěšení.

První článek začnu letošními novinkami, protože jich je celkem dost. Zrovna se mi tu sešly dětské knihy, ale zkušený čtenář ví, že dětské knihy mohou někdy skrývat hluboké myšlenky. Ale i na odbornou literaturu dojde.

 

Artur a zlaté lano

Joe Todd-Standon, Paseka 2018, 48 str.

Knížka pro nejmenší. Malý Artur, který žije na Islandu, se dostane do děje ze severských mýtů. S mytologií je zde sice nakládáno velmi volně a i ten Island si není moc podobný, ale je to celkem milá knížka s krásnými ilustracemi. Jestli se nebojíte vlka Fenriho, tak s chutí do čtení!

 

 

 

 

Strážce mýtů – Čech a Lech

Zuzana Kopečková, Logos 2018, 208 str.

I zde se dětský hrdina ocitne shodou okolností v mýtu. Tentokrát jsme ale v Čechách a chlapci je 13 let, můžeme tedy očekávat příběh, který odpovídá této věkové kategorii. V knize se dle všeho objeví bájný Zmej, takže to jistě nebude nuda. :-)

 

 

 

 

Odd a mraziví obři

Neil Gaiman, Chris Riddell, Albatros 2018, 160 str.

Výtvarně zajímavé dílo, kde hlavní hrdina, typický otloukánek, pomůže zachránit bohy i Ásgarð. Mám zde sice výhrady proti nemohoucnosti bohů i proti stereotypní charakteristice bytostí Ásgarðu, ale každá kniha o bozích se počítá. Vždyť to může být právě tato kniha, která přivede děti na cestu k severským bohům. A že to napsal Gaiman, je další bod navíc, protože takhle si knihu přečtou i lidé, kteří se o severskou mytologii dosud nezajímali.

 

 

 

 

Mlžný ostrov zbarvený do ruda

Martin Šinkovský, Cooboo 2018, 72 str.

A ani keltské děti nepřijdou zkrátka. V novém českém komiksu se dozví, jak byla Británie dobyta Římany. Zaujalo mě zde zejména pojetí druidů, jejich napojení na zvířata a cestování do Jiného světa. Jinak je to takový průměr, pro starší děti a dospělé.

 

 

 

 

Asterix v Itálii

Jean-Yves Ferri, Egmont, 2018, 48 str.

Asterixe není třeba představovat, teď ho píše již nový autor, a po dílech Asterix u PiktůCeasarův papyrus tu máme od nového autora další pokračování, tentokrát divokou jízdu po Itálii. Oproti minulým dílům, které byly celkem povedené, je tento trochu slabší, ale i tak jde o příjemné počtení. Ale překladatelé by si měli procvičit skloňování latinských jmen, skalní příznivci můžou porovnat se staršími díly. Bifidusi, Lactusi apod. bude latiníkům trhat uši. Ano, i ve starších dílech to občas ujelo, ale Ó Caie Bone, je Ó Caie Bone.

 

 

 

Vikingové

Claudia Bank, Vyšehrad, 2018, 256 str.

Nová kniha o vikinzích, kterou jsem ještě neviděla. Autorka se zabývá spíše běžným životem v době vikinské než výpravami, vyvrací předsudky o vikinzích. Dle všeho jde o čtivou knihu, určenou spíše začátečníkům.

 

 

 

 

 

Slovo o pluku Igorově

-autor neznámý, Černý drak, 2018, 96 str.

Nový překlad, starého, již dříve vydaného eposu. Tentokrát v bilingvním vydání.

 

 

 

 

 

 

O Bozích a lidech

Roman Koňařík, Černý drak, 2018, 104 str.

Kniha vyšla teď v září a tváří se jako směsice indických véd, slovanských mýtů a dalších starých odkazů předků. Určena je dětem i rodičům, kteří chtějí své děti vést duchovní cestou. Jsem každopádně zvědavá, až se mi dostane do ruky, kvalitu už si čtenář musí zhodnotit sám.

 

 

 

 

 

Thorgal – Sluneční meč

Jean van Hamme, Grzegorz Rosiński, Egmont 2018, 48 str.

Věřím, že Thorgala mnozí znají. Kdo ne, tak jde o francouzko-polský komiks, který vychází už pěknou řádku let (1. díl vyšel v originále v roce 1977). U nás bylo přeloženo několik starších dílů, ale poté nastala dlouhá pauza. A teď konečně vychází další díly. Ale v ČR jsme teprve u 18. dílu, zatímco v originále brzy vyjde 37. díl, nemluvě o bočních sériích, které u nás nevyšly vůbec. Thorgal pochází z hvězd, ale byl vychován seveřany. Zažívá neobyčejná dobrodružství, některá ve světě bohů, jiná mají blíž k fantasy, sci-fi. V tomto díle se sice Thorgal nachází daleko od svých krajanů, ale i tak ho provází ochrana bohyně Frigg, jejímž je oblíbencem.

 

 

 

Óðinn. Mýtus, oběť, iniciace

Jan Alatyr Kozák, Hermann & synové, 2017, 192 str.

Letošní novinka. V knize je sice loňské datum, ale kniha byla v prodeji až na jaře. Jde o odbornou studii, která se zabývá některými mýty o Óðinovi. Autor je pečlivý a píše stylem, který tu nemá konkurenci. Jako příjemný bonus je pro mě skloňování islandských jmen formou, kterou sice používá málokdo, ale která je dle mého názoru ta nejsprávnější. Tímto má u mě ještě před četbou kniha body navíc.

 

 

 

 

A jelikož ve chvíli, kdy se na scéně objeví Óðinn a zvláště, když odhalí svoji identitu, znamená to, že je konec, končím i s dnešním přídělem knih. Příště vás čekají další relativně nové knihy možná i něco staršího. Příjemné čtení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × one =

Přihlaste se k odběru: