Úplněk a ženská síla

Lucie Walerien Petrová

Článek psán pro ženy s láskou k nim

Už jste o tom určitě slyšeli. Na paloučku při měsíčku tančí víly. Mají průsvitné šaty, lehký krok a tu tajemnou sílu, pro kterou nám pohádky nedoporučují se k nim přibližovat.

Možná jste o tom i četli. Nejlépe při světle úplňku vhoďte do kotlíku tři chlupy z nosorožce a zalijte je krví mladých panen…

A dost možná, protože čtete právě tento článek, jste to i zažili. Síla úplňku. Tajemná, vábivá a silná tak, že někteří lidé nemohou ani spát, jiní jsou podráždění a další naslouchají fascinovanému vytí vlků hned za branami království všech sídlišť. Proč má úplněk takovou sílu? Proč lidi od pradávna tak fascinuje? A co s tím má dělat ženství?

Ženy a měsíční fáze jsou nerozlučně spojené. Ať chceme, nebo ne, cyklus každé z nás ovlivňuje měsíc, stejně tak jako ovlivňuje příliv a odliv. Menstruační cyklus má stejný počet fází jako cyklus měsíční. Proto je tak často spojována Bohyně s lunární a Bůh se solární silou. Matka bohyně bývá zobrazována a označována jako trojná. Je to životní příběh ženy, jenž se mění z panenské, neuvědomělé fáze dorůstání těla a objevování světa do fáze dospělé, zralé ženy, která je plodná a plně si uvědomuje svou sílu, až k fázi stařeny – moudré a zkušené ženy ubývající na síle. A pak je zde poslední fáze, fáze smrti a znovuzrození, která je ukrytá lidským zrakům a vymyká se i lidskému chápání. Fáze, která je skrytá, stejně jako měsíční tvář v době novu a druhá strana obrázku bohyně, kterou nevidíme.

Slovo trojná se tedy může zdát trochu matoucí, protože měsíční i menstruační fáze jsou čtyři.

Panna Matka Stařena Temná bohyně
¼ dorůstá, srpeček D Úplněk  O ¾ ubývá srpeček C nov
folikulární fáze ovulace luteální fáze menstruace
dospívání, nevědomí, zkoumání, rozkvět těla Plná síla, uvědomění, plodnost Zkušenosti, moudrost, ztráta tělesné síly a pružnosti Smrt a znovuzrození

 

Při úplňku dopadá na zemi nejvíce měsíčního světla. Nejvíce ozvěn slunečních paprsků, zlato přetavené na stříbro. Proto má nejvíce síly a je vhodný k tolika magickým pracem. Při pohledu na tabulku vidíme, že úplňková fáze je fází plodnosti. To však neznamená, že ostatní fáze jsou méněcenné nebo nepoužitelné. Jen mají jiný charakter. Pokud měsíc dorůstá, je vhodné dělat činnosti a rituály, které souvisí s růstem. Pokud naopak měsíc ubývá, je správný čas na zbavení se zlozvyků nebo třeba odloučení se od nechtěného. Při novu se nám otevírá skvělá příležitost k divinaci. Fáze úplňku je plná energie a plodné síly. Můžeme si jí připodobnit k završení započatého, korunovaci, svatbě nebo třeba orgasmu.

Úplněk můžeme vnímat také jako oslavu. Celistvosti a plné síly. Dokonalé krásy. Úplňkový čas je vhodný i k rituálům, které něco oslavují nebo vzdávají hold. Proto víly tančí při měsíčku. Slaví svou krásu, svou ženskou sílu a uctívají lunu, která udává takt a rytmus jejich životům. My si můžeme při každém pohledu na měsíc připomenout, jak plyne náš život. Jaká neuvěřitelná a proměnlivá síla nám byla dána. Téměř to vypadá, že v naší době se ženská síla zlehka ztrácí. Jsme vystaveny stálému a velmi silnému tlaku okolí. Mnoho žen to mate a neumí si pak najít svou cestu, ani cestu k sobě samé. Nemyslím si ale, že naše doba je o tolik jiná, než byly ty dřívější. Ve většině časových období byla vyzdvihována právě mladá žena jako symbol krásy. Ovšem tlak nebyl tolik všudypřítomný jako dnes – sociální sítě, reklamy, výlohy, plakáty… jsme pod neustálým tlakem. Na druhou stranu, pokud mu odoláme a uvědomíme si naší opravdovou sílu, sílu ženství, proměnlivého těla a sebe samotných, budeme o to silnější.

Tělo ženy se velmi přirozeně mění, stejně jako se nad námi luna otáčí. Zkuste se na chvíli zastavit a podívat se na dar, který jste dostaly. Ten největší dar, bez kterého byste ani nepohnuly prstem. Své tělo.

Máte břicho, které s největší pravděpodobností bylo  nebo bude naplněno láskou, láskou k životu a tvoření. Břicho, ve kterém jednou může růst a vyvíjet se dítě. A to je panečku nápor na břišní stěnu. Je pravděpodobné, že nejspíš nebude, co bývala. Ale může vám do konce vašich dní připomínat, jaké úžasné věci jste dokázala. Protože přivést na svět dítě je jedna z nejúžasnějších věcí na našem světě (hned po umně namíchaných koktejlech popíjených na pláži, samozřejmě).

Vaše vlasy mohou připomínat všechny těžkosti, které se Vám podařilo překonat. Každá stříbrná nitka za jednu výhru. Můžete je obarvit na libovolnou barvu, ale je hezké si připomenout, jaké jsou a nezlobit se, že tu barvu musíme použít. Máte šediny nebo korunu, která ukazuje skutky královny? Nezlobte se na své tělo, že se mění. Nezlobte se na sebe, že jste nedokonalá, protože to není nedokonalost, ale posun do jiné fáze. Vaše prsa mohou říkat, kolik síly vlily vašim dětem anebo kolik mužů na nich mohlo bezpečně usnout. Polštáře také nejsou věčně plné. Tělo se mění a my z toho můžeme těžit. Ne smířit se s tím, ale radovat se z toho. Udělat si z těla připomínku naší moci tady na zemi. Nemusíte přestat cvičit a nechat si zarůst nohy mechem. Ale občas si uvědomte, jak přirozené je mít měnící se tělo.

To nejcennější, co v životě máme, jsme my samy. Pečujme o sebe a milujme se, protože nikdo nám nikdy lépe neporozumí ani nás lépe nepozná. Pokud dokážeme milovat a chápat sebe, budeme mít prostor i pro ty ostatní. Pokud se známe, včetně naší hodnoty a síly, můžeme jí přetvářet dál a využívat jí. Můžeme spojit sílu svou se silou měsíce, můžeme splynout v jednu měsíční bytost, tančit , zpívat a nechat věci, aby plynuly tak, jak mají. Tak jak chceme, aby byly. Pootevřít své srdce i duši a dovolit si být samy sebou. Se všemi těmi „nedokonalostmi“ i přednostmi, ale plně vědomé, živé a prožívající. Jsme dcery Země a máme jen omezený čas. Máme omezenou i sílu svého těla. Využijme ji naplno, protože je mocná a životadárná. Můžeme spojit svou ženskou sílu v ženském kruhu, vyladit se na stejný tón, zpívat a procítit sílu žen. Nebo si sednout uprostřed louky a dívat se na lunu nad námi a nechat si šeptat pradávné příběhy. Zkuste udělat stejný rituál v různé měsíční fáze a poznáte, jaká je síla úplňku.

Buďte samy sebou. Tady a teď. Třeba uslyšíte volání víl na paloučku a budete se k nim moci přidat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 15 =

Přihlaste se k odběru: