Dary Matky Země – Bylinky (díl 1.)

Autorka: Luned

Bylinky si zaslouží svou pozornost, proto jsem se rozhodla psát seriál o jejich mocných účincích a receptech, které se z nich dají připravit. Tento první díl je pouze jakési seznámení se s nimi, nahlédnutí za oponu jejich království, než se s nimi plně pustíme do víru tance. V tomto díle se zaměřím na účinky bylinek a způsoby, jak z nich získat účinné látky, seznámím vás se sběrem a skladováním bylinek a nakonec také přidám několik tipů pro jejich využití v rituální praxi Kola roku.

Jaké mají bylinky účinky?

Bylinky obsahují účinné látky (alkaloidy, flavonoidy, glykosidy, třísloviny, enzymy, hormony, vitamíny a silice), na které náš organismus reaguje velmi příznivě. Vyvolávají celou řadu účinků, kterých můžeme využít při léčbě. Mohou vyvolávat pocení i působit proti němu, působit na naše orgány i nervový systém, ulehčovat odkašlávání, pomáhají zlepšit trávení, hubit parazity, či pomáhají při ženských obtížích.

Je důležité zmínit, že při bylinné léčbě je třeba být trpěliví, neboť účinky některých bylin se dostavují často až po dlouhodobějším užívání. Nicméně, zde platí rčení – trpělivost růže přináší. V tomto případě trpělivost přináší dlouhotrvající efekty a uzdravování.  I u bylinek platí, že je důležité myslet na správné dávkování. Některé byliny se dokonce nedoporučuje dlouhodobě užívat. Doporučuji se poradit se zkušenými bylináři a také poslouchat svou intuici a své tělo.

Častou otázkou je také užívání cizokrajných bylin. Existuje mnoho léčivých bylin z Afriky, východní Asie i Jižní Ameriky, které mají také silné léčivé účinky. Vzhledem k tomu, že žijeme v české krajině a jsme na ni adaptováni stejně jako naše české rostliny, je tedy vhodnější užívat českých bylin, jsme s nimi více v souladu. A samozřejmě jsou pro nás mnohem snáze dostupné.

Mateřídouška (Foto: Ivan Bílek)

Jak z bylin získat účinné látky?

Látka s léčivými účinky se nazývá droga a prvním krokem k jejímu získání je sběr, při němž je potřeba dodržovat zásady, jakési Sedmero při sběru aneb za jakých podmínek bychom měli byliny sbírat:

  • v ekologicky čistém prostředí, daleko od silnic, průmyslových zón a jiných zdrojů znečištění
  • Bylinky sbírané u silnic pochopitelně načerpají do svého těla mnoho škodlivých látek a toxinů, takové by nám spíše ublížily, než pomohly
  • ideálně v energeticky silných a čistých oblastech, např. na kopcích, ve skalách, lukách, takové bylinky jsou o to silnější, když načerpají i sílu ducha místa, a dýchá z nich určitá magičnost
  • minimálně polovina množství by měla být ponechána v přírodě
  • sbírat zdravé byliny a pouze ty části, které potřebujeme
  • sbírat pouze byliny, které známe a jsme schopni je určit
  • je nutné dbát na to, aby se nemísilo více druhů dohromady
  • nasbírané byliny bychom měli ukládat volně, aby se nepomačkaly a sušit co nejdříve po sběru
  • nesbírat byliny v CHKO, rezervacích a národních parcích

Určitě je velmi vhodné před sběrem požádat Matku Zemi o dar, říci jí svůj záměr a také za něj poděkovat. Země je naší matkou, je proto správné, abychom se k ní chovali s láskou a úctou.

Co sbíráme?

Není žádné byliny, pro kterou by se nenašlo využití. Pro léčivé účely se téměř vůbec nesklízejí rostliny celé. Sbírají se ty části, které obsahují účinné látky.

  • Nať (např. meduňka, máta, kopřiva)
  • Listy (např. meduňka, máta, lípa, kostival)
  • Kvetoucí nať (např. kontryhel, mateřídouška, třezalka, dobromysl)
  • Květy (např. levandule, třezalka, podběl, měsíček)
  • Kořeny, oddenky (např. puškvorec, kostival, kozlík)
  • Pupeny (např. topol, smrk, olše)
  • Semena (např. pohanka, ostropestřec, len)
  • Plody (např. anýz, borůvka, šípky)
  • Pryskyřice (např. třešeň, borovice)
  • Kůra (např. vrba, olše, dub)

Kdy sbíráme?

Každá rostlina má svou periodu květu, některé začínají kvést již koncem března, jiné se ukazují až v květnu (jednotlivým rostlinkám budu věnovat další články v závislosti na plánovaných sběrech). Obsah účinných látek se tedy v průběhu života rostlinky mění.  Obecně platí, že u nadzemních částí rostlin je nejvyšší obsah v období od počátku kvetení do tvorby plodů. Naopak podzemní části rostlin mají největší obsah účinných látek v době vegetačního klidu. Také závisí na denní nebo noční době sběru. Doporučuji se také orientovat dle lunárního kalendáře.

Jak bylinky sušit a skladovat?

Sušení je potřeba věnovat velkou pozornost, neboť právě při této fázi zpracování léčivých rostlin se rozhoduje o tom, zda bude získaná účinná látka kvalitní.

Sušíme nejlépe ve stínu v tenké vrstvě, neboť na přímém světle rostlinky přichází o důležité účinné látky, např. květy na slunci výrazně blednou. Optimální teplota se pohybuje okolo 30 – 45 °C. Postačí ale i pokojová teplota, ale vyvarujte se vlhku, aby rostlinku nenapadly plísně. Velké byliny je vhodné sušit vcelku zavěšených ve svazcích. Pokud při sušení rostlinka zhnědne či zčerná, je to signál, že její obsah účinných látek byl znehodnocen a můžeme ji vyřadit.

Uchovávat nasušené bylinky je nejvhodnější ve skleněných či plechových nádobách. Uchovávat je lze i v papírových či lněných sáčcích, hrozí však vzdušná vlhkost, která může účinnost látek snižovat.  Uchovávání v plastových nádobách a igelitových sáčcích z ekologického hlediska nedoporučuji. Určitě je důležité je nevystavovat zdrojům vysokofrekvenčního záření jako jsou mobilní telefony, mikrovlnná trouba, atd. Také si nezapomeňte všechny uchované bylinky popsat.

Skladování je vhodné do 3 let, postupem času množství účinných látek klesá.

Zdroj: www.motherearthliving.com

Jakými způsoby lze bylinky využít?

Jejich účinné látky nalézají uplatnění od příprav čajů, tinktur, olejů, mastí, přírodní kosmetiky až po využití v rituální praxi. Receptům na čaje, mastičky a tinktury se budu věnovat v dalších článcích u bylinek, které půjdeme sbírat, abychom věděli, co z nich můžeme připravit.

Bylinky, kromě toho, že zdobí půdu Matky Země a pomáhají hojit naše zranění, jak na těle, tak na duši, nalézají své pole působnosti také ve zkrášlování našeho domácího prostředí i při rituální praxi.

Rituální praxe a bylinky

Bylinky, které mají moc zbavit nás nepříznivých energií a špatných vlivů, jsou základem mnoha magických rituálů a vykuřovacích směsí. Pálení bylin je jednou z nejstarších metod očišťování lidí, skupin lidí i míst, a je společné mnoha kulturám ve světě. Vykuřování bylinami známe již z dob dávných druidů, kteří používali zejména šalvěj a dubový mech jako posvátné byliny k pálení, stejně tak jako pro léčebné účely. Praktikováno je dodnes. Kouřem z bílé šalvěje čistili i indiáni svá obydlí a svatá místa od negativní energie. Ve starém Řecku zase věřili, že kouř předává moudrost a bystrost. Při rituálech lze také pít lektvary z bylin, u jejichž příprav nám mohou požehnat svou silou Bohové a Bohyně či spříznění.

Mnoho praktikujících pohanů udržuje oltáře, ať už své osobní nebo pro své Bohy a spřízněné. Můžeme je bylinkami ozdobit, např. okvětními plátky, lístky, celými svazky bylin či sušenými plody. Bylinku, které jsme věnovali péči při sušení a zpracování, můžeme dát jako dar či obětinu.

Zdroj: pagans-dream.tumblr.com

Každá bylina má kromě své léčivé moci také svůj magický význam a při oslavách svátků Kola roku si jich můžeme zvolit několik. Nejčastěji volíme takové bylinky, které zdůrazňují podstatu oslavovaného svátku. Důležité je také řídit se svou intuicí a naslouchat Bohům, Bohyním či spřízněným. Uvádím zde pouze několik příkladů.

Samhain:

O Samhainu je hranice mezi naším světem a světem zemřelých velmi tenká, můžeme se tak setkat a oslavovat s našimi předky. Je vhodné použít rozmarýn,  který je symbolem památky na naše předky. Protože však mohou hranice snadno přejít i entity, které by mohly škodit, je důležité se chránit. K tomu jsou vhodné např. žaludy či hřebíček, neboť jsou symbolem ochrany a znovuzrození. Také kořen mandragory má velmi silné ochranné účinky. Oltáře je velmi pěkné ozdobit oříšky, semínky, listím a sušenými plody ovoce.

Yule:

V těchto časech slunovratu se tzv. vypaluje a vyhání zlo a nemoci, abychom se mohli připravovat na nové začátky a radosti, které nám život může nabízet. Dominují byliny, které v sobě nosí nádech léta, slunce a tepla jako např. jmelí nebo sušené letní byliny (např. třezalka, slunečnice či heřmánek). Mohou se z nich dělat nádherné výzdoby okolo domů i v jejich interiéru. Naši předkové do domů nosívali stále zelené byliny jako symbol světla, chtěli si tak zajistit světlo a teplo domova po celý rok. Protože zůstávají zelené po celý rok, mohou nám tak připomínat, že život je věčný. Ke zdobení oltářů vybízí také šišky jehličnanů a ořechy.

Imbolc:

V tomto čase se pomalu připravujeme na jaro a nové životy, na znovuzrození a novou sílu. Je to příhodný čas k pálení uschlých dřevin a bylin, které jsme použily v období Yule, k zahánění zimy a požehnání našim novým záměrům. Pomoci může např. pelyněk či sporýš. Jako symbol očisty mohou sloužit bíle zbarvené květy a pro zažehnutí nového ohně v nás lze použít i žlutě, oranžově či červeně zbarvené květy či plody (např. šípky).

Ostara:

Tento svátek je časem nových začátků, jara a otevřenosti k plánování  budoucnosti. Matka Země se probudila z dlouhého zimního spánku. Symbolem pro nový život a přicházející plodnost proto bývají šípky nebo semena jablek, kterými se zdobí oltáře. Při rituálech lze popíjet šípkový odvar nebo šípky dát jako obětinu.

Beltain:

Při rituálech tohoto ohnivého svátku je příhodné pít odvary z bylin (či s nimi můžeme ozdobit oltář nebo sebe), které svou barvou symbolizují oheň, lásku a přírodu v jejím rozpuku, např.  měsíček, růže a květy ovocných stromů (jabloň, třešeň, broskvoň). Protože je Beltain také časem plným magie a kouzel, při vykuřování či čarování se může použít např. směs z jarních bylin či lektvary k posílení našich záměrů.

Litha:

Čas, kdy je vše v plném květu, je teplé počasí, v přírodě se sbírají léčivé byliny, domy se zdobí květinami a větvemi. Při rituálech se pálí třezalka pro ochranu domova a podporu plodnosti.  Hojným symbolem je také med, který je vhodné přidávat do pokrmů či lektvarů, aby nám připomněl, že máme vychutnávat života plnými doušky.

Třezalka (Foto: Ivan Bílek)

Lughnasad:

Přichází čas sklizně. Sklizně plodin, které nám dala Matka Země, i sklizně našich úspěchů.  Při oslavách se připravují obilné kaše, kaše či polévky z brambor, cibule a česneku s čerstvě upečeným chlebem jako poděkování Matce Zemi za její přízeň a její dary. Oltáře bývají zdobeny klasy obilí, pečivem či ovocem.

Mabon:

Přichází poslední doba sklizně, z vinic se sbírají hrozny. Také se pomalu připravujeme na temnější polovinu roku, proto je třeba se chránit, ať už kouzly či prosbami Bohům. Před rituály můžeme sebe i místo  očistit andělikou nebo kozlíkem. Ze šťovíku se vyrábějí čaje nebo masti a pomazávají se jimi vchodové dveře a okna pro štěstí. Jako amulety můžeme zvolit např. kaštany, kterými lze také společně s hrozny a jinými plody ozdobit oltář.

Zdroj: www.movingtowardspeace.com

Velmi a srdečně děkuji za nádherné fotografie pana Ivana Bílka, skvělého učitele a člověka, který mě mnoho naučil a stále ještě učí.

Zdroje informací:

Dlouhý F. (1900): Léčivé rostliny (Herbář): jejich popis, pěstování a upotřebení. Praha: I.L. Kober.

Příhoda A. (1980): Léčivé rostliny. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 2. vyd.

Jirásek V., Starý F. (1986): Atlas léčivých rostlin. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1.vyd.

Treben M. (1991): Zdraví z boží lékárny. České Budějovice: Dona, 1. vyd.

Kubát K. (2006): Obecná botanika. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, přírodovědecká fakulta, katedra biologie.

Dugasová A., Dugas D. (2010): Babiččiny bylinky. Praha: Ottovo nakladatelství.

Cunningham (2012): Cunningham’s Encyclopedia of Magical Herbs. Woodbury, Minnesota: Llewellyn Publications.

Dugas D. (2013): Naše nejlepší bylinky. Praha: Ottovo nakladatelství.

Bednářová, J. (2015): Herbář aneb od anděliky k žindavě. Praha: Fortuna Libri.

http://www.spiritualspells.com/herbs-book.html

http://paganandproudofit.com/Herbs-that-Heal.html

http://www.free-witchcraft-spells.com/spell-herbs.html

http://www.thesmartwitch.com/The_Smart_Witch_Herbalism.html

Zdroje fotografií:

Ivan Bílek: http://www.naturfoto.cz/

http://www.pagans-dream.tumblr.com

http://www.motherearthliving.com

https://www.movingtowardspeace.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 2 =

Přihlaste se k odběru: