Základy pohanství: doporučená literatura
Filip Airis Kubín
(Průběžně aktualizováno)
Chtěl bych velice poděkovat všem dlouho praktikujícím pohanům za jejich doporučení a zkušenosti v rámci svých cest. Jmenovitě: Ginovi, Coreyemmah, Taliesi, Zahradovi, Lithin, Vítoslavovi, Vratislavovi, Aregulovi, Catalessi, Fíbovi, Niuseresetovi, Rushwolfovi, LuciJi, Felixovi, Mejrovi, Tygrovi, Lence
Základem pohanství a pohanského stylu života je primárně živoucí praxe. Rituály, slavnosti kola roku, úlitby (Bohům, přírodním duchům, předkům), setkávání se s dalšími pohany a reflexe sama sebe s krajinou. To vše je hlavní součástí a náplní našeho pohanského stylu života, který nás baví. Jelikož ale pohanství bylo u nás dlouho vykořeněno, nezůstalo tolik v našem kulturním povědomí a vědomosti nám tak nejsou předávány od našeho okolí, tak je prima si občas i něco přečíst.
Zde tedy přinášíme seznam literatury, která vás může ještě více posunout či inspirovat na vaší pohanské cestě, a kterou přímo doporučují dlouho praktikující pohané daných cest. Nezapomeňte jen, že každý autor má svůj úhel pohledu na věc, a proto je vždy vhodné si přečíst knih více a zároveň vše porovnat se svým vlastním svědomím.
Eklektické čarodějnictví a pohanství + Wicca
|
Slované
Také je možné si přečíst mnoho inspirativních slovanských národních bájí a pověstí.
Ásatrú
Prameny
Historie, mytologie a další
Praktické příručky
TOP ŽEBŘÍČEK LITERATURY K SEVERSKÝM A GERMÁNSKÝM NÁBOŽENSTVÍM, KTERÁ MNE NĚJAK OSLOVILA – Šárka Sedláková
- Edda, překlad Kadečková, Helena, Heger, Ladislav, Walter Emil. Poetická Edda, která je základním pramenem ke germánským a severským náboženstvím, o kterém není potřeba se dalece rozepisovat.
- Edda ; Sága o Ynglinzích, Sturlusson, Snorri. Jedná se o další ze základních pramenů, jako v případě č. 1.
- Sága o Völsunzích a jiné ságy o severském dávnověku, překlad Kadečková, Helena, Dudková, Veronika, Sládek, Petr. Kniha obsahuje příběh Sígfrieda, slavnou scénu zabití draka Fáfniho, jak porozuměl řeči ptáků, probuzení valkýry Brynhildy, od které pak Sígfried obdržel kouzla. Jinou verzi příběhu lze nalézt v Poetické Eddě nebo jako Epos o Niebelunzích. Sága obsahuje některé základní modely, které se později objevují v rámci evropských pohádek.
- A Book of Troth, Thorsson, Edred. Po nezbytné trojce první kniha, která dává praktické návody pro vlastní náboženskou praxi, a to i s orientací na dnešní svět. Shrnuje jak svátky, tak také i jednotlivé bohy, runy atd., předpokládá samostatnou orientaci a schopnost pracovat s materiály – tedy je psána stručně členěna do tematických kapitol, nikoliv formou otázek a odpovědí.
- Barbarian Rites: The Spiritual World of the Vikings and the Germanic Tribes, Hasenfratz, Hans-Peter. Výborný pramen, který analyzuje staré písemnictví a archeologické nálezy, tedy krom další literatury jak Caesara, tak i Tacita, které z tohoto důvodu neuvádím. S trochou vtipu z ní dokáže čtenář načerpat informace z historie, které pak v rámci možností uvede do vlastní praxe, tématy jsou jak iniciační rity, společenské hodnoty, tak také magie, kosmografie a Bohové.
- Základní kniha germánského pohanství, Paxson Diana L. Ačkoliv jsem se prvotně setkala s její stručnější obdobou v angličtině z pera Grega Duxe Shetlera, lze doporučit zejména těm, kteří s vlastní praxí teprve začínají a ještě se pořádně neorientují, zejména pak mladším pohanům a pohanům, kteří čtou jen česky.
- Staroislandské ságy, Heger, Ladislav. (Chystá se upravené znovuvydání knihy z roku 1960, které by si žádný vážný zájemce neměl nechat ujít). Tyto ságy podrobně líčí život obyvatel Islandu, jejich obyčeje, svátky, ale také jejich vztah k náboženství i magii.
- Sága o Hervaře + komentář, Kozák, Jan. Na českém trhu jde o unikátní dílo, nejenom protože je sága vyvedena bilingvně v Češtině a Staroseverštině, ale obsahem vydání je i druhý svazek komentářů, který podává jak základní informace, tak také i zajímavé detaily o severské kultuře i Bozích.
- Elves, Wights, and Trolls: Studies Towards the Practice of Germanic Heathenry, Gundarsson, Kvelduf. V této knize lze načerpat praktické nápady k práci s tzv. nižšími bytostmi, známými u nás převážně jako duchové místa. Podstatná kniha pro toho, kdo chce praktikovat v přírodě. Na knize si nejvíce cením teoretické části, věnující se popisu bytostí, praktickou rituální část si může čtenář dotvořit dle sebe.
- Of Ghosts and Godpoles, Linleah, Thorbeorht. Kniha se trochu odlišuje od zbytku, poněvadž je zaměřená na anglosaské pohanství, tzv. theódismus. Ale jak mnozí možná netuší, jedná se o uctívání stejných bohů, jako v případě severského či germánského panteonu, tudíž by v top 10 mělo být zastoupeno i něco takového. Teprve ji dočítám, ale jsem naprosto nadšená Thorbeorhtovými brilantními analýzami historických náboženských praktik i událostí.
Samozřejmě jsou tady ještě další ságy, beletrie a knihy, nepřímo se k pohanství vážící, a pak celá řada knih o runách, které jsem do výběru nedávala. Dále se těším na knihu Stephena McNallena Asatru: A Native European Spirituality, kterou jsem ještě nečetla. I když knihu obklopuje opar kontroverzního díla, spíše bychom měli brát zřetel na to, že za ní stojí více než 40 let zkušeností.
Wicca
Dianická Wicca
Jako první by se nejspíše hodilo zmínit knihu Zsuzsanny Budapest (obvykle zvané jen „Z“), zakladatelky tradice Dianické Wiccy, The Holy Book of Women’s Mysteries.
Ač je mi Z svou podstatou neohrožené herdekbaby nesmírně sympatická, musím říct, že tuhle knihu pravděpodobně číst nepotřebujete. Nechápejte mě špatně, ta kniha má kvalitní obsah a je dobře napsaná. Nicméně pokud se v pohanských kruzích už nějakou dobu pohybujete, pravděpodobně se v ní nedozvíte nic zásadního.
Z ji poprvé vydala v roce 1975 (ještě pod názvem The Feminist Book of Lights and Shadows). V té době bylo na pultech knihkupectví možné sehnat přesně tři publikace, které dnes vnímáme jako „pohanskou klasiku“: Witchcraft Today (1954) a The Meaning of Witchcraft (1959) od Geralda Gardnera, a An ABC of Witchcraft (1972) od Doreen Valiente. Další „kultovní“ knihy, jako Drawing Down the Moon, Spiral Dance či knihy manželů Farrarových vyšly až na přelomu 70. a 80. let, u nás nejrozšířenější „základní knihy“ od Raymonda Bucklanda a Scotta Cunninghama dokonce až koncem 80. let.
Snad právě proto jde o knihu obsahující převážně naprosté základy toho, o čem je pohanská víra, jak a jaké svátky pohané slaví, či jak provádět rituály a magii.
Kniha Women’s Rites, Women’s Mysteries s podtitulem Intuitive Ritual Creation naopak patří k těm, které za přečtení rozhodně stojí. Její autorka, Ruth Barrett, patří sice opět ke kmenovým dianickým autorkám, avšak knihu využijete i v případě, že se hlásíte k úplně jiné tradici.
Kniha obsahuje velice dobře připravená cvičení, díky kterým se naučíte vnitřně spojit s duchovním světem a naslouchat mu prostřednictvím své intuice.
Za hlavní přínos této knihy ale považuji část věnovanou přípravě a vedení rituálů. Základním kamenem jejích postupů nejsou předem připravené texty, ale vědomí toho, jak má v průběhu rituálu plynout energie a proč – doplněné konkrétními metodami, jak toho dosáhnout. Nedocenitelné jsou i všechny související rady a praktické návody na zvládnutí všeho, co s rituálem souvisí. Vzhledem k tomu, že dianické wiccanky pořádají jak malé i větší uzavřené rituály pro členky tradice, tak i rituály zcela otevřené, které navštěvují desítky žen bez jakékoliv předchozí duchovní zkušenosti, načerpáte z knihy opravdu komplexní vědomosti o tom, jak úspěšně připravit a zvládnout jakýkoliv rituál.
Pokud připravujete a vedete rituály, či se na něco takového chystáte, doporučila bych vám tuto knihu k přečtení. Další velmi dobře zpracovanou publikací s tímto tématem je Neopagan Rites: A Guide to Creating Public Rituals that Work od Isaaca Bonewitze.
Knížku Power of the Witch od Laurie Cabot považuji za nejdůležitější knihu v souvislosti s mými schopnostmi na poli magie.
Ke knize jsem se dostala jen díky tomu, že patří spolu s dvanácti dalšími tituly k „povinné četbě“ v rámci základního výcviku naší tradice. A nebýt toho, patrně bych ji nikdy nedočetla.
Zhruba prvních sto stran přesně odpovídá mé osobní teorii o tom, že by americkým pohanským autorům mělo býti zapovězeno psaní o evropských reáliích. Jenže po nich následuje praktická část, která překopala mou magickou praxi od základů. Díky velice jednoduchým technikám jsem totiž zjistila, že záměr, pro jehož realizaci jsem dříve potřebovala větší či menší množství času i energie, dokážu nyní realizovat takřka doslovně lusknutím prstů. Ač jsem od té doby objevila některé ještě jednodušší techniky, třeba bez Lauriina narozeninového kouzla si nedovedu představit žádné narozeniny nejen já, ale ani všichni ti, kterým jsme jej předali.
Laurie Cabot není dianička, sama sebe označuje za oficiální salemskou čarodějnici a vede vlastní tradici. K jejím žákům patří např. velmi dobrý autor Christopher Penczak, jehož knihy mohu také doporučit. Pokud si Power of the Witch pořídíte, důrazně doporučuji přeskočit zmíněnou úvodní část (cca 110 stran). Tedy, pokud se nechcete pobavit nad popisem toho, jak místní čarodějnice vysvětlují lokálním obchodníkům nevhodnost halloweenské výzdoby z hlediska pohanských náboženství, nebo jak si dopisují s televizními stanicemi o nepřijatelném zobrazování čarodějnic v pohádkách…
Kniha Louise L. Hay Miluj svůj život není pohanská, ale troufám si říct, že její obsah je pro většinu pohanů opravdu důležitý. Mnohé pohanské tradice kladou velký důraz na to, aby jejich členové získali úctu a lásku sami k sobě dříve, než se pustí do čehokoliv dalšího, co s tradicí souvisí. Ačkoliv toto téma zmiňují i některé pohanské knihy (např. výše zmíněná Power of the Witch), neznám žádnou takovou, která by toto téma pojednávala lépe, než právě Miluj svůj život.
Louise v ní používá techniku afirmací, díky které mění vnitřní i vnější svět toho, kdo je provádí. Možná vás jen navedou směrem, kterému je třeba ve vašem životě věnovat pozornost, možná je zařadíte do svého stálého repertoáru coby příjemnou a jednoduchou techniku každodenní magie.Pokud se trochu děsíte New Age titulu (což je z hlediska komunity nabalené na fenomén Miluj svůj život celkem pochopitelné), zkuste napřed jako ochutnávku stejnojmenný film (ke shlédnutí na YouTube s českými titulky).
Za další opravdu dobré knihy považuji ještě dva počiny s pozadím tradic Feri a Reclaiming – knihu Spiral Dance od Starhawk, údajně nejprodávanější pohanskou knihu vůbec, se spoustou skvělých cvičení a meditací (doporučuji přeskočit předmluvu, pokud je jich v daném vydání více, tak všechny), a knihu Evolutionary Witchcraft od T. Thorn Coyle. Obě dvě jsou v podstatě uceleným základním výcvikem, a pokud jste začátečníci, absolvování kteréhokoliv z nich vás na vaší cestě výrazně posune.
Keltové
Druidové
+ všechny knížky ze sekce Keltové + doplňková literatura + aspoň jedna z každé cesty.
Řím
Kemetismus
Více na per-kemet.me.cz