Samhainová temná tvorba

Taliesi Ratajová

Samhain je obdobím přechodu. Někteří z nás jej pociťují více, jiní méně, ale pohané, kteří slaví Kolo roku a jsou s ním propojeni, ho pociťují nejvíce. Jsme v období plném přechodů, zvratů a změn. Záleží na nás, jestli budou dramatické, nebo pomalé. Je to období, kdy končí lásky a odplouvají s něhou a příslibem nového začátku. Můžeme měnit bydlení, povolání, vztahy, ale hlavně se můžeme očistit od všeho špatného a naladit se na nové světlo a začátek, který nám nový keltský rok přináší. Síla změny, kterou můžeme obrátit ve svůj prospěch. Já sama jsem prožila nedávno očistný rituál v potní chýši a další očistné šamanské techniky. Měním ve svém životě mnoho věcí. Možná bych se jako obyčejný člověk neměla na co spolehnout, ale jako pohanka a čarodějka se mohu spolehnout na důvěru ve svou cestu, sílu mých patronů a průvodců, kteří jsou s námi v těchto obdobích nejvíce. A také na sílu rodiny, kmene a předků, kteří nám – pokud je požádáme – s láskou dají svou podpůrnou sílu. My jsme nyní jediný reálný důvod a důsledek jejich životů, jediné semínko, které může dál klíčit.

Proto se chovejme a čiňme tak, aby existence našich předků měla smysl.

Přeji vám příjemný Samhain a nezapomeňte se napojit na své patrony a předky a říci si o podporu, sílu, odvahu a pozitivní změny.

 

V tuto dobu pro vás mám přímo samhainového autora. Je jím Miroslav Zapletal a do Kolovratu nám přispěl obrazem runy Eiwaz. Nedávno také dokončil vizualizaci celého Futharku, tzn. 24 obrázků, které budou "naživo" zveřejněny na blížící se výstavě obrazů k severské mytologii v Prostějově,dne 12.11.2014.  

Náhled obrázků si můžete prohlédnout na stránce Art Zapletal. Miroslav nám o sobě dále sdělil: „Maluji a fotím. Jsem amatér-samouk a jako takový si maluji a fotím, co mne zajímá, co mne napadne a co mi padne do oka. V obrazech, většinou malovaných temperou a olejem, se promítají moje zájmy o různá témata. Ať už je to pohanská mytologie, historie, příroda, okultismus a jiné fantazie i abstrakce. Někdy maluji i na přání, na zakázku, pokud mne dané téma zaujme. Několik mých prací bylo použito jako obaly metalových alb apod. Rád se také toulám s fotoaparátem okolní krajinou mého bydliště, tedy Drahanskou vrchovinou a Moravským krasem. Mám rád přírodu, zvířata, metalovou hudbu, filmy, knihy, samotu, což mne i inspiruje v tvorbě.“

Jak již bylo zmíněno, Miroslav žije v Drahanské vrchovině, která byla obývána Kelty a rád by nám připojil i tip na výlet do tohoto místa – Oppidum Černov.

Od tohoto autora jsem dostala také samhainově laděné fotografie, které přikládám k básním a próze dalších autorů. Básně poskytli Monika Langelei Baselová, která svou příležitostnou tvorbu vnímá jako channeling. Dále autorka Jana Kraus, která převážně fotografuje (Feéria fotografie), ale také píše básničky. Vybrala jsem báseň Lektvar zapomnění, jelikož skvěle vystihuje Samhain samotný a učí nás jít dále s odvahou a vlastní silou. A také zde máme příspěvek od Luďka Nováka. A samozřejmě i něco málo ode mě pro vás.

 

13. Eiwaz

 

"Runa Eiwaz  znamená tis. Tis je strom vysazovaný na pohřebištích, aby duše zesnulých skrze jeho dutinu v kmeni snáze prošli na druhý břeh,do podsvětí či zásvětí (síd). Runa Eiwaz je runou přechodu, mostem či bránou mezi světy.  Připomíná nám smrt (skutečnou nebo symbolickou) a zároveň i znovuzrození. Prahem na cestě do podsvětí, lůnem pro nový život. Vhodná pro čas svátku Samhain, kdy podle keltských legend obyvatelé zásvětí (sídu) mohli navštívit náš svět, tak jako my můžeme navštívit ten jejich."

Miroslav Zapletal

 

Monika Langelei Baselová

Jak vůbec donutím
sebe v peří labutím
přestat o čem sním?
I v rouchu beránčím
vím, že nestačím
v rytmu krve toku
strachu bratru vlku
dávat i brát
z nálezů i ztrát
svých …
Hřích?
Snad jsi zpych
neb natotata
nenajdeš vrata
kudy projdeš
skrze mne..
Ty víš, že nenacházím slov…
Na Tobě jest..odejdi, či dál lov….

Lektvar zapomnění
Jana Kraus

Pohřbívám svoje sny, bdící v mojí duši
a Amorovi zlomím šípy, co spí si v jeho kuši.

V kouzelném kotlíku umíchám lektvar zapomnění,
na dávné lásky a taky na mé snění.

Barvu má zelenou jako oči hadí,
tvůj stín tu zůstal semnou a moje vlasy hladí.

Těžko se přetěžko zbavuju lásky k Tobě,
mám strach, že neumím žít v této zlé době.

Vypiju lektvar a vidím jen prázdný kout!
Zůstanu sama??
Ne!
Jen zbavím se minulosti pout.

 

Taliesi – pohanský podzim

 

Pohana hvězdy

Luděk Novák

Žil blízko místa, kde město naoko ustupuje kořenům a hnijícímu bahnu a šumění a skřípění stromů, aby o pár kroků dál opět potvrdilo vládu. I samotný les byla řada a řada za řadou jako jabloňový sad, jako pšenice před čepelemi kombajnu, jako lidé srovnaní cizím hlasem. A pohan se díval, vždy když světlo na západě zhasínalo. Jak stromy mládnou a vadnou a znovu se obrozují. A díval se nahoru, na hvězdy které byli ještě před pohanem a před lesy a před zemí a září nocí mezi světy. Viděl, čeho si jen děti všímají koutkem oka, viděl postavy a tváře a myšlenky ve větrech a viděl, jak se dívají, jak na ně hledí zpět. A vydal se dlouhou stezkou po kmeni stromu bez vrchu, který roste uprostřed času a napříč vesmírem.

 

 

Taliesi

Procházka mlhou

Procházka mlhou prostírá potěšení,
procházka mlhou v bílém skvostu skrývá stíny,
kdy květy ještě nekvetou
a je čas pro temné sny.
Procházka mlhou.
Les otvírá náruč více než kdy dřív-
pohltí i neviditelné
a spřátelí mě se stínem.
Kráčím se strachy při procházce mlhou.
A smějeme se spolu,
kdy květy ještě nekvetou.

Miroslav Zapletal – fotografie na téma Samhain

 

Taliesi Ratajová, tanya.ratajova@pohanskaspolecnost.cz

www.creative.taliesi.com, www.taliesi.com, www.ceskecanty.taliesi.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen − 15 =

Přihlaste se k odběru: