Rozhovor s Cerri Lee: Umění, které nás prostupuje

Překlad: Lukáš Velehradský

Myslíte si, že umělecké schopnosti jsou dány pouze vyvoleným, nebo je v sobě může probudit kdokoliv ve stejné míře? A pokud kdokoliv, tak jak?

Myslím, že většina lidí dokáže rozvinout své umělecké schopnosti do velmi dobré úrovně bez ohledu na to, jak špatní si sami říkají, že jsou. Vzít do ruky tužku a začít kreslit nebo si hrát se sochařskou hlínou je něco, co většina dětí dělá bez jakéhokoliv přemýšlení.  Jak to budou následně rozvíjet, to záleží na tom, jaký z toho budou mít pocit a jakou zpětnou vazbu dostanou od lidí kolem. S podporou může radost z tvorby s člověkem zůstat po celý život.

Nicméně jsou ale lidé, kteří jsou puzeni k tvorbě a nemohou se bez toho ve svém životě obejít; mohou nebo nemusí si z toho udělat živobytí, ale neustále pracují se svým zvoleným médiem. Je jedno zda si oblíbili malbu, kreslení, sochařství, nebo třeba zahradničení, pečení, tanec nebo poezii, je to pro ně vášeň, bez které se cítí nenaplněni.

A potom jsou tu také Umělci, kteří mají něco navíc, něco víc než pouhou schopnost kreslit nebo malovat. Je to spíše otázka, jak vidí svět a jak ho dokážou interpretovat. Lidé jako Leonardo da Vinci nebo sochař Rodin se dívali na svět a viděli něco neobyčejného a chtěli namalovat nebo vytvarovat určitou myšlenku či koncept, ne pouze to, co viděli svýma očima – jdou nad rámec umění, do vizionářství.

 

Co Vám pomáhá rozvíjet a zlepšovat Vaše umělecké schopnosti? Je něco, co byste nám doporučila, jak být kreativnější?

Co mi pomáhá rozvíjet tvořivost? Takových věci je mnoho: má druidská cesta je inspirací, nepřetržité hledání nových nápadů v přírodním světě a prozkoumávání folklóru a mytologií jiných kultur, čtení o různých technikách a neustálé zkoušení nových věcí.

Mám mnoho příležitostí rozvíjet své schopnosti díky zakázkám, na kterých pracuji. Zpracovávat nápady jiných lidí je sice občas frustrující, ale také nesmírně uspokojující když se to podaří a lidé jsou nadšení z toho, jak se vám podařilo zachytit jejich vize a přání.

Četba a pečlivé pozorování jsou klíčem k jakémukoliv uměleckému dílu – pokud nerozumíte své předloze, jak ji můžete chtít interpretovat?

 

Jaký je, podle Vás, smysl/účel umění?

Řekla bych, že význam umění je subjektivní. Hudba, text nebo vizuální dílo může vyjadřovat jednu věc pro jednoho člověka, ale pro jiného znamenat něco úplně jiného. Toto je dobré si jako umělec uvědomovat, protože do svých výtvorů člověk vkládá hodně ze sebe: své nápady, emoce a inspiraci, ale poté je nutné se od svého díla odpoutat a nestarat se, co si ostatní myslí že v tom je. 

 

Jaký je smysl/účel umění v pohanské praxi?

Duchovní umění, bez ohledu na to v jaké tradici, bylo vždy plné kulturních názorů a magického symbolismu. Jeho funkce často je předávat náboženské poučení, příběh nebo rituál. V dobách před písemnictvím to byla užitečná pomůcka při náboženských obřadech – takovéto umění dokáže říci více jedním obrazem, než dlouhé povídání a probouzí v člověku emoce a nápady zevnitř, čímž dovoluje, aby prožil svou vlastní zkušenost bez zabarvení, které tam vnáší kněz nebo šaman. Symbolické umění může být nejlépe popsáno na myšlence mandal – v jednom obrázku se nachází celá dlouhá cesta, podobná labyrintu, kde se pozorovatel může procházet v posvátné krajině a dosáhnout změněných stavů vědomí pozorováním skrytého symbolismu – tímto způsobem se používají jako ohnisko pro zaměření pozornosti při náboženských obřadech.

 

Kdo je pro Vás inspirací?

Spoustu lidí mě inspiruje. Mezi lidi co mě nejvíc inspirují, patří ti, co žijí s vášní a zaujetím pro své emocionální, duchovní a kreativní stránky. Lidé, kteří vidí svět jako příležitost k učení se, váží si všech jeho aspektů a snaží se ho udělat lepším pro sebe i ostatní. Lidé, kteří jsou otevřeni novým nápadům a způsobům bytí a pomáhají ostatním dělat to samé.

Je mnoho známých příkladů takových lidí, například Eddie Vedder (z kapely Pearl Jam) nebo Leonardo da Vinci, abych uvedla alespoň dva. Ale abych byla upřímná, myslím si, že hlavně obyčejní lidé, co potkáváme na ulici, kteří prožili příšerné věci a utrpení ale stále se jim daří být šťastní a láskyplní, pečovatelé, kteří se každý den starají o ostatní, lidé co zachraňují zvířata a krajinu před zneužíváním všeho druhu, to jsou ti, kdo mě nejvíce inspirují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × four =

Přihlaste se k odběru: