Rituál: Tam v krajině za řekou. Keltský nový rok – Samhain

Tam v krajině za řekou

Surrealistická úvaha na téma Samhain

Martin Antušák

Světlo se ztrácí,  noc ukrajuje den z rána i z večera,  chlad z noci proniká stále více i do dne, co zbude? Do jaké propasti svět spěje? Příroda ztrácí plodnost, rostliny přestaly růst, plody jsou dávno pryč. Po mabonovském dožínkovém blahobytu a přemíry přišlo prázdno, za co je to trest? Jakou oběť přinést? Nejdříve jsme museli začít přemýšlet, hospodařit s potravinami, starat se o jejich uskladnění, usušení. Pak přišel boj. Potraviny se začaly loupit, začalo se kvůli ním bít, zabíjet.

Ale co teď? Není nic, než tma, chlad a pustá zbídačená zem… A stále hůř. Lidé začínají stále více poslouchat starce, ženy znající bylinky a zaříkávání. Světlo se ztrácí, noc ukrajuje den z rána i z večera, chlad z noci proniká stále více i do dne, co zbude? Do jaké propasti svět spěje? Příroda ztrácí plodnost, rostliny přestaly růst, plody jsou dávno pryč. Po mabonovském dožínkovém blahobytu a přemíry přišlo prázdno, za co je to trest? Jakou oběť přinést? Nejdříve jsme museli začít přemýšlet, hospodařit s potravinami, starat se o jejich uskladnění, usušení. Pak přišel boj. Potraviny se začaly loupit, začalo se kvůli nim bít, zabíjet. Ale co teď? Není nic, než tma, chlad a pustá zbídačená zem… A stále hůř. Lidé začínají stále více poslouchat starce, ženy znající bylinky a zaříkávání.

Lidé se začali otáčet, a hledají ty, kteří se snad umí alespoň zázrakem spojit s Bohy. Musí jim ukázat cestu.

Keltský nový rok –  Samhain

Klára Vodičková

Praktikuji samostatně už 11 let, ale praktikuji hodně intuitivně a spontánně, nemám žádný vlastní rituál pořádně zapsaný. Proto doufám, že mi odpustíte, že rituální část jsem si vypůjčila od pana Scotta Cunnighama, který mne hodně inspiruje.

Asi by bylo dobré začít tím, co vlastně je Samhain a proč ho slavíme? Samhain je jeden z osmi ohňových svátků kola roku a také začátek nového roku Keltů.  Jinými názvy jsou Dušičky, Halloween, Hallowmas, Svátek svatých a nebo Samhuinn. Název Samhain je keltské slovo které znamená konec léta.

Zajímavostí je, že tento svátek byl často spojovaný s keltským bohem Samhainem a také s bohem smrti. Vzhledem k nedostatku důkazů se však předpokládá, že je to omyl badatelů z 18. století a že žádný bůh Samhain neexistoval. Samhain slavíme, když je slunce v patnáctém stupni Štíra, anebo 31. října. Je to období, kdy se loučíme s bohem, který odchází zemřít do podzemí, aby se mohl o svátku Yule znovu narodit z bohyně matky. Protože bůh je úzce spjat se zvířaty, tak se v tomto období často podřezávala, aby se zajistil dostatek jídla na zimu. V současné době se však už zvířata většinou neobětují. Pro Kelty byl tento svátek doba, kdy se otevírá brána mezi světem živých a mrtvých. Keltové tedy prosili své předky o rady a pomoc v následujícím roce.

O Samhainu by člověk měl hodně přemýšlet o svém životě zrekapitulovat poslední rok klidně i celý život a měl by rozjímat nad smrtí, která tomuto svátku vládne. Většinou je součástí rituálu věštění z kouře, z plamene svíčky, rozmlouvá se s mrtvými, vyvolávají se duchové a po rituálu se zesnulým nechává jídlo přede dveřmi, nebo někde venku. Symboly Samhainu jsou dýně, jablka, granátová jablka, košťata… a to vše v barvách, kde převládá červená a černá.

Až vás přepadne samhainová nálada, můžete se nechat inspirovat Scottem Cunninghamem a jeho Knihou Stínů:

Samhain

Vztyčte oltář, zapalte svíce a kadidlo, utvořte kruh z kamenů.

Odříkává se:

Dnes se otevírají brány zemí slunce,
pro toho, kdo je drahý našim srdcím.
Bůh slunce chřadne,
jeho pouť jej dovede do země mládí,
Aby z ní znovu vzešel.

Touto cestou kráčíme všichni,
Smrt není ani nepřítelem,
jehož třeba porazit,
ani přítelem, jehož příchod vítáme

Je jen další, nezbytnou součástí vývoje,
jako když slunce vychází,
jako když měsíc zapadá.

Není ničím více,
není ničím méně
tak pijme pohár života až do dna,
bez bázně a beze strachu.

Následují meditace, v případě zájmu rozmluvy s mrtvými. Pokud je vás víc může rituál doprovodit prostá slavnost.

V případě že byste i vy chtěli přispět do Kolovratu svým povídáním o rituálu, nebo se chtěli pochlubit, jak pracujete vy, tak neváhejte a posílejte své články na email: xylia@seznam.cz. Na vaše případné dotazy a příspěvky se budu těšit.

Zdroje:

  • Scott Cunningham. Kniha stínů. (ISBN 978-80-247-3369-2).
  • Scott Cunningham. Keltská přírodní magie. (ISBN 978-80-7336-400-7).
  • Silver Raven Wolf. Kniha stínů. (ISBN 80-7205-231-4).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + eighteen =

Přihlaste se k odběru: