Příběh boha a bohyně v kole roku – Samhain

Anna Lithin Doubková

Kolo roku je mytologický cyklus popisující změny v přírodě a v našich životech. Příštími osmi sabaty a jejich obdobím vás bude provázet série článků, která vám přiblíží mýtus boha a bohyně v kole roku a otevře nový způsob, jak prožít kolo roku jednoduchými a praktickými nápady.

Samhain

Kolo roku končí a zase začíná na Samhain, české Dušičky, které zaujímají své místo na samém začátku mlhavého listopadu.

Poslední sklizně jsou dokončeny, a tak léto konečně vzdává své místo zimě.

Vkrádá se pomalu chlad, stromy kdysi statné a krásné usychají, listí vadne, schne a padá, zní teskná melodie větru a všichni lidé se uzavírají dovnitř sebe. Stromy chřadnou a jejich holé větve se bezmocně sklání v poryvech krutého větru. Slunce jako by se bálo, je slabé a jen krátce ukáže svou zlatavou tvář každý den. Všechny květiny se už dávno ukryly do země, jen pár z nich stále čeká a doufá. Květina mrtvých chryzantéma se chvěje ve větru a břečťan obepíná ve spirálách stromy.

Vkrádá se pomalu chlad, stromy kdysi statné a krásné usychají, listí vadne, schne a padá, zní teskná melodie větru a všichni lidé se uzavírají dovnitř sebe. Zdroj: www.coolasleicester.co.uk

Hranice mezi světem živých a mrtvých se tenčí, až se stává průhledným závojem, přes který snadno projde chladný dech našich předků. Poslouchejte šepot ve svém srdci, co vám říká?

Toto období je více než kterékoliv jiné obdobím smrti – smrti přebytečného.

V takovémto prostředí umírá starý rok. Umírá sám, ačkoliv za svého života tolik viděl a tolik lidí, duchů a bohů potkal. Umírá v houští prastarého lesa, kam se nedostane živá duše, pokud ovšem svou roli nesehraje náhoda. Rok – nebo kolo roku – je princip, kterému podléhá vše. Naše životy, roční období, osudy mýtických stvoření, a v jistém slova smyslu i Bohové. A občas nás zavede do míst, která bychom nečekali.

Starý rok umírá a hledá místo sebe náhradu, protože bez něj by nebylo nic. Bez neustále se točícího kola by nastala věčná zima, ze které by nás už nikdy nikdo nedokázal probudit. On si svou roli uvědomuje a pečlivě hledá po celém světě. Nemůže vstát, je příliš sláb, ale jeho pohled, který pronikne i skálou, se všude kolem rozhlíží a pátrá. Jaký asi musí být mladý rok? Odvážný, trpělivý, uvědomělý?

Je dobré se v toto období zaměřit v myšlenkách na to, jaký by měl náš nadcházející rok být. Zkuste ho popsat, jako by byl člověkem, nakreslit ho, třeba mu dát i jméno. A tento popis či obraz si nechte na oltáři, abyste měli připomínku toho, kam byste v příštích měsících chtěli ubírat.

Zatímco starý rok umírá a vybírá svého nástupce, bůh s bohyní hodují v podzemní síni a těší se ze své zralosti, uvědomují si své stáří. Prožívají své štěstí, radují se ve světě mrtvých, zatímco my, lidé, se musíme připravit na těžkou, krutou zimu.

Přichází temná polovina roku, období introspekce, uschování veškeré životní energie do semínek podzemí, do malých jiskřiček v našich srdcích. Zdroj: https://pixabay.com

Zpátky v našem světě se však musí rozhodnout zásadní – kdo bude novým rokem, kdo zabije svou přítomností rok starý, aby se kolo roku nezastavilo a nepostihla nás všechny ledová zkáza? Starý rok se s obtížemi nadzvedne a svým zkřiveným prstem ukáže v dál.

Nový rok je vybrán a pomalu se učí své roli. Starý rok postupně mizí do stínů, kam naše duše pohlédnout nemohou. Kolo roku se pomalu otáčí a přichází temná polovina roku, období introspekce, uschování veškeré životní energie do semínek podzemí, do malých jiskřiček v našich srdcích. Hranice mezi světem živých a mrtvých znovu nabývá své síly, ačkoliv jen velice pozvolna.

Jak se kolo roku pomalu točí, příroda usíná. Dny se krátí. A jednou navečer, když už se slunce schová a vyjdou první hvězdy, začne padat první sníh. Ledový i něžný. Ze severu vane chladný, krutý vítr, který smete vše, co mu stojí v cestě. Na svých saních přijíždí paní Zima, která bude nyní vládnout světu. Nový rok, pomalu získávající zkušenosti, ji vítá. Ví, že i zima má své místo, protože uspává a spánek dodává sílu. Ví, že i temnota musí přijít, protože je léčivá. Ví, že v tichu zimy se nejlépe rozjímá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen + 20 =

Přihlaste se k odběru: