Příběh boha a bohyně v kole roku – letní slunovrat

Anna Lithin Doubková

Na Beltane se Bůh spojil s Bohyní a příroda rozkvétala pestrými barvami. Ovšem Rok nemá stání a pokračuje stále dál – někdy příliš pomalu a jindy nekonečně rychlým během. Sám cítí, že před svým koncem musí stihnout ještě tolik věcí! Znovu otáčí kolem, při čemž se noci stále více krátí, až moc světla dosáhne vrcholu na letní slunovrat neboli Midsummer.

summer solstice

Summer solstice. Zdroj: https://azfhakami.azureedge.net/

Slunce vstává velice brzy ráno a urazí dlouhou cestu, než zase zapadne za horami. Dává nám veškerou svou sílu, která vrcholí v triumfu nejdelšího dne. Společně s Midsummerem začíná ono opravdové, plné léto, kdy dozrávají první sladké plody a zlátne obilí.

I Bůh se dostává na vrchol své cesty. V lůně veliké Matky nyní spočívá celá úroda a Bůh svou Paní musí ochraňovat a podporovat v jejím nelehkém úkolu vytváření života po celém světě. Na letní slunovrat je korunován králem a je mu dána moc nad celou zemí a jejím životem. S velkou mocí přichází ale i velká zodpovědnost. Pryč jsou dny, kdy se mladý Bůh mohl prohánět po lesích. Nyní se stává nejen králem, ale i otcem všeho života, vůdcem, oporou, inspirací.

Vrchol slunce a Rohatého boha v jedné osobě dává tušit zlom – dnes slavíme triumf, ale zítra po něm nastane nevyhnutelný pád. Lidé a příroda dostávají znovu zakusit to hořké zjištění, že růst bez následného úpadku nemůže existovat. Stejně tak Bůh ví i v tento slavnostní den, že jednou přijde chvíle, kdy bude muset obětovat vše pro život své Bohyně a země.

Tradice spojené s tímto svátkem jsou velmi podobné Beltanu, nicméně letní slunovrat má i další rozměr. Byliny nasbírané za Svatojánské noci mají čarovnou a silnou léčivou moc. Dívky podle lidových zvyků hledaly devatero kvítí, které pak uložily pod polštář, aby se jim zdál sen o jejich budoucím vyvoleném.

Letní slunovrat je oslavou světla a slunce.

Letní slunovrat je oslavou světla a slunce. Zdroj: https://www.yourtango.com/

Sluneční síla je také od pradávna spojovaná se zdravím. Dny, kdy má slunce největší sílu, jsou vhodné k magickým úkonům léčícím různé fyzické i psychické neduhy. Stejně tak se tato síla dá využít k nabití talismanů, na milostnou magii nebo k posílení jednoty a soudržnosti. Obzvlášť v dnešních dobách rozdělené společnosti a zničené přírody je tento druh čarování potřeba.

Záměr, na kterém jsme celý rok pracovali, sbírá všechnu energii jako rostlina, jež jsme zasadili – od malého semínka (záměru), přes malou sazeničku a první květy (vytváření konkrétního obrazu našeho přání), až k dnešnímu dni, kdy se počíná všechna nahromaděná energie užitkovat.

Tuto energii, kterou jsme směřovali k našemu záměru poslední půl rok, teď můžeme začít přetvářet v realitu. Občas je nejsilnějším magickým úkonem podnikání praktických kroků k realizaci cílů. Zkuste se zamyslet, jaké máte možnosti k manifestaci svého záměru. Energie, kterou jsme na magické úrovni nahromadili, nám pomůže tyto kroky podniknout – ale nikdo je za nás nakonec neudělá (jak říká klasik, magie na výhru loterie nepomůže, pokud si nekoupíte lístek). Vytvořte si seznam menších úkonů, kterými se můžete svému cíli přiblížit. Například pokud jste si přáli lepší práci, takovými kroky může být sepsání nového životopisu a hledání pracovních nabídek. Ať už to je cokoliv, sepište své nápady a přidejte je na svůj oltář. Budou vám tak připomínat, že jste to právě vy, kdo má svůj život pevně v rukou.

Letní slunovrat je oslavou světla a slunce. Je příležitostí léčit sebe, naše blízké, celé společnosti i planetu Zemi. Je možností splnit si sny a zaměřit se celou svou silou na to, co opravdu chceme. Je chvílí oslav, optimismu, radosti, sebevědomí, síly a moci. Užijte si dlouhé dny a krátké noci a vědomí, že jste na správném místě, ve správný čas – právě tady a teď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 9 =

Přihlaste se k odběru: