Příběh boha a bohyně v kole roku – Beltain
Anna Lithin Doubková
Na Ostaru se mladí Bohové poprvé setkali a i přes počáteční nesmělost se do sebe zamilovali. Teď na Beltain přichází svatba Boha a Bohyně, dvou naprostých protikladů, které k sobě táhne ona tajemná síla, která hýbe vesmírem, hvězdami a našimi dušemi. Od této chvíle jsou ti, co se milují, neoddělitelně spojeni provždy – touhou a vášní.
S náhlou láskou Bohů se rozzáří celá příroda. Pod povrchem země tepe neskutečná síla, která tryská ven a doprovází vše živé. Je odrazem vitality a plodnosti, spojení nevídaného. Je to sexuální síla, která otevírá květy rostlinám i lidem, váže barevné stužky do vlasů a svádí naše těla k tanci.
Listy stromů se chvějí pod hřejivými paprsky slunce, květy jsou rozevřené a opylované. Celá příroda žije nezkrotným životem plným barev. I do naší mysli se dostávají obrazy a barvy, hudba vzdálených světů a touha po spřízněné duši. Léto se začíná rozmáhat ve větší a větší síle. Stromy se natahují do výšky, okrášlené sladkými květy a jasně zelenými listy.
Se slunečními paprsky se příroda a lidé konečně otevírají světu a tančí s větrem a vodou a občas si i hrají s ohněm.
Oheň je ústředním tématem Beltainu. Za dlouhé noci lidé skáčou přes oheň a slaví se krása a plodnost. Právě díky plodnosti totiž mrtvé znovu ožívá, díky plodnosti pulzuje v našich žilách krev stejná jako v žilách našich předků.
Tradice prvního máje do dnešní doby zachovávají odkaz našich dávných předků. Jedním ze zvyků je stavět barevné májky, které oslavují život. Život a spojení dvou duší. Z vrchu kůlu jsou natažené dlouhé stuhy, které se tancem proplétají a vážou do magického propojení.
Falický tvar májek se pak tyčí nad vesnicemi a muži je musí chránit před jinými, kteří se je někdy v nestřeženou chvíli pokoušejí ukrást. Podobně jsou muži rivalové na poli lásky, kde se snaží ukázat, že právě oni jsou ti nejsilnější a nejlepší milenci.
Na první máj se každá žena také má nechat políbit pod rozkvetlou třešní, aby “neuschla”. Lidová moudrost říká, podobně jako při Velikonocích, že tím dívky budou krásné a mladé ještě nejméně další rok.
I lidé ve městech, kteří už jiné tradice prvního máje nedodržují, pořád slaví alespoň upalování čarodějnic. Beltain, jakožto jeden z nejdůležitějších pohanských svátků, nemohl ani s příchodem křesťanství úplně vymizet. Místo toho jej knězové nové víry přeměnili na oslavu konce čarodějnictví. Nicméně podstata tradic se nikdy nezměnila. Lidé dál staví velké vatry na kopcích, které jsou vidět z velké dálky, skáčou přes ohně, tančí, zpívají, oslavují příchod léta.
Ve Wicce je Beltain přímým protikladem Samhainu, stojí přesně na druhé straně kola roku. Nicméně i přesto spolu sdílí mnoho podobností. Bůh a Bohyně jsou spolu, silnější než kdy dřív, a oslavují koloběh života a smrti. Místo začátku zimy ale Beltain symbolizuje příchod jara. Už od dob Keltů je Beltain svátkem světla, radosti. Je oddechnutím za dlouhou zimou, která se konečně přeměnila v léto plné plodnosti a radosti ze života.
Beltain je výbornou příležitostí pro výlet a pro první rituál venku. Vezměte s sebou barevnou stuhu a malou úlitbu a vyražte na svoje oblíbené místo. Až dorazíte, na chvíli jen meditujte a vnímejte krásy přírody kolem sebe. Pak svou mysl obraťte k něčemu, po čem toužíte. Může to být cíl, na kterém pracujete už od Samhainu nebo jinou delší dobu. Stejně tak se můžete nechat inspirovat současnou chvílí a ve svém rozjímání se podívat do svého nitra. Co vám v životě chybí, co byste opravdu chtěli? Až budete mít v mysli jasný obraz vašeho přání, vezměte stuhu a uvažte ji na větev stromu. Pak poděkujte duchům krajiny a Bohům svou obětinou.
Stejně jako jarní květiny, i vaše stuha bude zdobit přírodu a růst. Květiny se příští měsíce budou měnit v plody, Vaše přání se vyplní a i Bohyně, která je teď již těhotná, přinese jednou znovu největší dar všem lidem – novou naději a nový život.