Pohanské léto aneb co se tvořilo a tvoří v pohanském světe

Taliesi  Ratajová, www.creative.taliesi.com

Máme tady léto, žhavé zlaté slunce zapadá nad loukami a zahřívá obilí. A stejně jako paprsky slunce pomohou dozrát obilným klasům a my pak sklidíme jejich úrodu, stejně tak cítím plodivou sílu slunce a ohně já. Rozžhavuje můj vnitřní pohon a nutí mě tvořit, zpívat, hrát, kreativně přemýšlet a psát. A na konci toho procesu se objeví plody mé tvorby, povzbuzeny silou slunce a ohně.

 

Pro pohany je tvoření a plodnost jednou z nejzákladnějších vlastností pohanství. Díky tvořivosti můžeme vyjadřovat jedinečnost svého já, naše spojení s bohy a úctu k přírodě. V tomto článku vám představím, co tvořivého se dělo a děje v pohanském světe v tomto krásném létě.

 

Během června proběhl hudební sraz V Dobré Společnosti, kde jsme si společně zahráli pohanské písně na kytary  a poslechli si úžasnou přednášku od Yarwika o trámcových bubnech a to vše s praktickými ukázkami.

11402644_862037577203293_6320317899399976682_o 11402237_862037507203300_1313902708146382798_o

 

Další počin proběhl na letošním BMWC. Tam jsem měla měla tu čest vytvořit speciální produkt. Fotograficky i graficky jsem zpracovala jedinečný balíček tarotových karet. Některé z nich Vám chci nyní ukázat. Každá karta si vybrala toho správného člověka a ukázala na světle některé jeho vlastnosti. Iniciovat tento workshop pro lidi mě velice bavilo. Každý se vyřádil a mohl zkoušet různé variace převleků a fotografických pozic, mezitím co já jsem pobíhala s foťákem (někdy i na ramenou jiného člověka), brodila se řekou plnou kamenů a vše poctivě dokumentovala. :)

Výsledek je zde:

SMRT

Gin a Lenka krásně ztvárnili poselství smrti. Smrtka, která nekompromisně a bezprostředně přichází a přetíná to staré v nás, aby v nás mohly vzniknout zase nové nápady a pohledy.

bmwckarty-27

SLUNCE

Finlay se silně a přímočaře zhostil role slunce a ukázal nám jeho záři. Nejdůležitějším sluncem a zářičem v našem světě jsme totiž my sami. A když je mnohdy něco špatně a nedaří se, tou největší výzvou a lekcí je stát se sluncem a zazářit na svět.

bmwckarty-39

.

VLÁDKYNĚ

Krásný a poklidný úsměv císařovny nám předvedla Syslík. Vyrovnaně a s nadhledem sedí na trůně a svým pohledem pomáhá přírodě růst. Císařovna je ta, která vidí svět jako velká matka a mateřsky a s citem se stará o vše okolo sebe, vždy přispěje svou silou tam, kde je třeba.

bmwckarty-07

MÁG

Originálního Mága nám předvedla Zuzka. Její koncept byl ukázat, jak jsme se na začátku všichni stávali mágy a místo typických mocných gest, které na této kartě můžeme běžně vídat, se Zuzka zkoumavě dívá do knih a připomíná nám jak jsme se i my nejprve vše učili z knih a lehkými a neznalými krůčky se dostávali do světa magie a pohanství.

bmwckarty-03

VELEKNĚZ

Jakub se zhostil role Velekněze. Velekněz je pro mě v této kartě symbolem víry, její cesty, ale i symbolem kněze, který vždy drží svou hůl a ví kudy jde. Svítí pochodněmi na cestu ostatním a jde cestou rohatého boha ve všech jeho přírodních, slunečních i temných projevech.

bmwckarty-11

POUSTEVNÍK

Obrazu poustevníka se ujal Vlkůň a u krásné řeky Doubravky nám ukázal, jak vypadá poustevník. Symbolizuje čas, kdy je třeba, abychom byli chvíli sami a podívali se spíše do sebe než ven. Zamysleli se nad svou cestou a cíly.

bmwckarty-19

VŮZ

S vtipem a ležérností  Vermarka a Viktor předvedli “modení Vůz”. Na rozhodností a velení dodává kartě i zvednutý bič a roh. Vůz je karta, která říká, že nyní jsme my řidiči vlastního života a vozu a nemůže mu poroučet nikdo jiný než my sami. Naše tělo, myšlenky i emoce jsou našimi nástroji, které je mnohdy třeba správně vycvičit.

bmwckarty-15

 

Na konec přidávám svou Lughnasadovou píseň Sluneční pán pro inspiraci k Vašim oslavám Lughnasadu :)

 

A pokud byste chtěli vyrazit následující víkendy za hudbou, doporučuji festivaly

KELTSKÁ NOC

A LUGHNASAD.

 

Taliesi  Ratajová,

www.creative.taliesi.com, ceskecanty.taliesi.com, taliesi.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six + eighteen =

Přihlaste se k odběru: