Poděkování za rok 2017

Kalendářní rok 2017 je u konce a já bych za něj rád poděkoval vám všem, pohanům a pohankám. Stejně tak bych vám chtěl popřát hodně síly, radosti a zdraví do roku nového. Ať rodina a přátele drží pospolu a ať zvládnete všechny výzvy nového cyklu.

Tento rok (a roky okolní) se má pohanská generace dostala do etapy zakládání rodin. Konalo se velké množství nádherných svateb pohanských přátel a zavládla doba hnízdění v podobě stavění domů, kupování pozemků, zařizování bytů. Také se narodilo nebo bylo v lásce počato nemálo pohančat. Celkově se tedy v poslední době má pohanská generace zaměřila právě na tuto silnou etapu života a mně přijde fascinující být svědkem těchto změn v životě přátel, se kterými člověk dělá rituály více jak 10 let a praktikuje s nimi tím pádem již od puberty.

Tyto změny se samozřejmě dotkly i České pohanské společnosti, pro kterou byl tento rok velice přechodový, protože nám z těchto krásných důvodů odpadla nemalá část původních organizátorů. Z původní party zakladatelů jsme zůstali 4 v nyní již 17členné radě. Ovšem díky snažení a proaktivitě nové generace pohanů (což je znamení, že naše snahy nepřišly vniveč) se stavy doplnily a v tuto chvíli nám z původních projektů chybí jen organizátor/ka srazů pro Ostravu. Rituální roh tedy odpočívá, dokud se neobjeví někdo, kdo by převzal. Samozřejmě jsme však nadále plně otevřeni také zajímavým novým projektům na podporu pohanství v ČR a věříme, že naše vize pro nadcházející rok ponesou ovoce. Pohanství je přeci jen živé a vyvíjí se s každým dalším rokem… A s každým novým poznatkem, který získáme. 

Tímto bych tedy chtěl velice poděkovat všem novým organizátorům pohanských srazů a projektů, že se nebáli pomoci, a že vyšli s kůží na trh. Dále děkuji za to, že investují svůj čas do podpory pohanství, a to nejen v Č.P.S., ale celkově u nás v ČR. Stejně tak vzdávám dík i všem starým pohanským přátelům za to, kolik volného času do našich společných snah investovali za ty roky. Jen díky vám je Č.P.S. i pohanství v ČR zase o něco dál a silnější.

Č.P.S. tento rok oslavila 5 let své existence. Což je lehký nadprůměr doby trvání společných pohanských projektů. Rovněž vzniklo nové místo srazů v Českých Budějovicích, po kterém následně byla založena i FB skupina pro jihočeské pohany. V ní se mohou členové domlouvat na různých výletech či rituálech, což je přesně to, v co v Č.P.S. vždy doufáme, když podporujeme místní setkávání pohanů. Ze stálých snah bych rád zmínil plzeňské pohany, kteří nejčastěji organizují otevřené rituály. Díky za to.

Osobně jsem velice rád, že se u nás tento rok rozjely další Ásatrú aktivity v podobně nové FB skupiny Po stopách Ásatru, kterou vedou Luned se Štěpánem, přičemž už mají za sebou nejen první veřejný rituál, ale i svatbu. Je skvělé, když Ásatrú pohané drží pospolu, jsou si oporou na svých cestách, a stejně tak jsou oporou a přáteli pro ostatní pohany tak, jako je tomu u nás keltských pohanů či Wiccanů. Také Fendr se svým klanem začal na severu Čech organizovat otevřené Yule. 

Co se týče nových snah, vznikla také pohanská FB skupina na Slovensku, za kterou jsme se rozhodli udělat jako pohané z České republiky výjezd v únoru. Web Wicca.cz zase dostal nový háv a rozšířily se články pro začínající. I náš malý obchůdek na podporu Č.P.S. prodělal několik vylepšení.

Tento rok proběhlo online sčítání pohanů v ČR, které trvalo tři týdny. Vyvolání sčítání pohanů v roce 2017 vzniklo jako nápad navazující na sčítání lidu v roce 2011, kde se k pohanství přihlásilo 863 pohanů. Z tohoto prvního sčítání jsme sice znali celkový počet pohanů v daném roce, ale už jsme nevěděli, k jakému pohanství se hlásí, jaký je jejich věk, jestli rádi praktikují sami či ve skupině, jak jsou sdílní o svém pohanství před nejbližšími a hlavně, co je pro naší pohanskou kulturu stěžejní. Dalším důvodem byl i experiment s cílem zjistit, jak moc se nám za 6 let usilovné práce podařilo vytvořit přátelské vztahy a vzájemné povědomí o dalších pohanech mezi pohanskými skupinami a jednotlivými pohany. Ještě před pár lety totiž některé skupiny a jedinci nevěděli, že nás je více takových, co milujeme a ctíme pradávné tradice našich předků, krajinu a staré bohy. Byl to tedy experiment i o tom, kam až dokáže dosáhnout společný záměr. Výsledných 1801 online vyplnění považujeme za krásné číslo a za 6 let se jedná o velký nárůst, takže děkuji i za to. Samozřejmě toto číslo je potřeba brát s nadhledem, protože k nemálu pohanů se informace o sčítání nedostala, nebo nejsou zrovna fanoušky internetu.

Samotné výsledky jsou volně k nahlédnutí a ke stažení zde:

Víra v člověku vzniká z velice odlišných životních zkušeností, než je politický názor.

Jako poslední bych rád zmínil v tento rok snahy některých nepohanských organizací tahat do pohanství politické ideologie a narušovat tím naší rozmanitost svobodu volby. Říkat, že jako pohan musí člověk dělat to či ono, milovat či nenávidět to či ono. Pohanská komunita je však naštěstí velice neotřelá a tak se nám daří ukazovat, že nelze spojovat víru s politickým názorem. Díky vám všem, že si udržujete nadhled.

Na závěr bych v rámci slunovratové pohody rád zavzpomínal také na minulost. Na ty časy, kdy jsem se jako 15letý mladý pohan toulal sám po rodných lesích Máchova kraje. Poznával jeho zákoutí a slavil svátky cyklů přírody. Říkal jsem si v té době, jestli jako pohan zůstanu sám, nebo se objeví další? Bude nás pár nebo hodně, co ctí staré tradice a chovají úctu k naší krajině, předkům a bohům? No, díky vám všem, vašemu snažení a vaší radosti z pohanství to zatím vypadá, že na rituály kola roku ve stáří sám nebudu, a že i jinde budou hořet ohně k uctění našich tradic. :-) Takže ještě jednou:

airisAť už vám začal nový rok o Samhainu, o Slunovratu a nebo teď v rámci gregoriánsko/juliánského kalendáře, děkuji vám za ten předešlý a přeji hodně síly, radosti a zdraví do roku nového. Ať rodina a přátele drží pospolu a ať zvládnete všechny výzvy nového cyklu!

S přátelským pozdravem za tým Č.P.S.

Filip Airis Kubín

předseda

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eleven + three =

Přihlaste se k odběru: