Poděkování za rok 2016

Někteří pohané začínají nový rok s nocí Samhainu o 1. listopadu, jiní zase o zimním slunovratu 21. prosince. Většina ale slaví začátek nového cyklu podle celosvětově používaného gregoriánského/juliánského kalendáře, proto bych rád poděkoval za minulý rok a popřál do nového roku nyní.

Minulý rok přinesl v pohanství nemálo krásných situací. Proběhlo několik pohanských svateb, narodilo se několik krásných pohančat. Jsem rád, že stále více pohanských skupin praktikuje celé kolo roku svých svátků bez přerušení a že zvou na své akce i ostatní pohany, aby tak podpořili jejich praxi. Plně chápu, jak je občas těžké držet se svých svátků a tradic pod tlakem mainstremového a konzumního okolí. Proto děkuji tedy všem pohanům, kteří vyslyšeli volání tradic našich předků, krajiny, bohů i Matky země a udržují si své pohanství v sobě. Že i když jsou ve svém okolí sami, tak se odhodlají a jdou o temné chladné noci na kopec, aby tam oslavili slunovrat – přípitkem, tancem, smíchem. Tak jako to dělávali naši předkové. Právě díky živé praxi dokážeme lépe vnímat okolní krajinu. Otevřít srdce jí, jejím tradicím a spiritualitě a konfrontovat je s poznáváním hlubin našeho vlastního já.

10553716_10202533167907499_7772539455970632867_o

Festival Lughnasadh v Nasavrkách

Kromě svátků kola roku proběhly minulý rok také skvělé festivaly, které sice nejsou přímo pohanské, ale nemálo pohanů na ně jezdí. Na každoročním Lughnasadu v Nasavrkách nebo na Keltské noci v Plumlově proběhlo hodně skvělých zážitků, vznikla nová přátelství a opět se nás na nich sešlo dost pohanů ke společnému sumbelu nebo rituálu v lesích. Proběhly také různé living history akce jako RogarWolin, kam jezdí nemálo pohanů se zaměřením na LH a kde návštěvník může spatřit střípky naší pradávné minulosti a stylu života našich předků. Také se utvořila nová přátelství se skupinami a projekty, které sice nejsou přímo pohanské, ale mají s námi podobné styčné body, což je myslím také velice důležité pro vzájemnou oporu a inspiraci. Díky za to!

V únoru byla založena pobočka Asatru Folk Assembly CZ & SK, díky které se podle mě vytvořil skvělý zárodek pro hlubší a širší praxi, kterou Ásatrú komunita u nás do teď tak potřebuje. Je totiž jednou z posledních, které chybí aktivní a otevřenější organizátoři akcí. Držím tedy palce všem zúčastněným Asatru pohanům v jejich snahách.

Česká pohanská společnost v únoru završí pátý rok své existence. Za tu dobu se v jejím směřování vystřídalo 6 předsedů a předsedkyň a celkově 26 lidí v její radě organizátorů. Tímto bych chtěl velice poděkovat Eurikovi, Vermarce, Seórasovi, Zahradovi a Jarmilce za jejich čas, který do našeho směrování investovali a vzali předsednictví. Také děkuji všem těm 26 výborným pohanům, kteří se za tu dobu v radě Č.P.S. vystřídali, za jejich čas a energii vložené do rozvoje pohanství v ČR. Ještě díky i novým mladým pohanům, kteří nabízejí pomocnou ruku k naší snaze a nebojí se některé akce převzít, když jiní si potřebují odpočinout. Bez vás všech by to nešlo, lidi!

Jsem rád, že v tomto roce byl za Č.P.S. dokončen projekt souboru článků o základech pohanství, aby si začínající pohané mohli udělat co nejlepší povědomí o tom, do čeho vlastně jdou a jestli je pohanství přesně tou cestou, kterou se chtějí vydat. Stejně tak aby pohané samotáři mohli mít inspiraci, kam svou praxi zase o něco posunout. Nyní s koncem roku se odstartoval soubor článků o pokročilé pohanské praxi, ve kterém už vyšel první článek o ženských mystériích. Osobně se těším na články o přechodových rituálech. Také jsem rád za náš tým okolo projektu Pohané zemi, který se snaží o větší ekologickou aktivitu. Díky organizátorce Jarmilce dostala naše adoptovaná studánka na Divoké Šárce v Praze novou střechu. Je krásné, jakou silou už teď vládne toto vytvořené pohanské místo klidu uprostřed života pulzujícího města. Snad naše síly vystačí na jeho další rozvoj. Co vše se ještě událo tento rok  v Č.P.S., si můžete přečíst v naší výroční slunovratové zprávě.

Další radostnou zprávou je, že se vytvořila výborná parta pohanů, která v linii Brno-Olomouc-Ostrava, spolu začala praktikovat a pořádat rituály kola roku. Je skvělé vědomí, že když už člověk někde zapaluje o slavnostech ohně, hoří také jinde s podobnou vervou a láskou k našim pohanským tradicím. Stejně tak je skvělé, že spolu praktikují pohané v Plzni. Držím všem tedy palce na jejich cestě! Také bych chtěl poděkovat všem starším fungujícím skupinám jmenovitě gardneriánskému covenu, Hradeckému covenu, Druidské skupině, Rodné víře, Vlčímu kultu, klanu Managarm, Velesovu rodu, Bohyni.net, Pohanskému kruhu, ale i Living history skupinám jako jsou Kmen Boionia, Midgard, Daoine ceilte a Gromovoj za to, že existují a praktikují. Stejně tak děkuji všem lidem, kteří stojí za projekty jako BMWCStezky pohanství, obchod Drakkária, festival Lughnasadh v Nasavrkách, MIST agency, Mezinárodní pohanská federace, nebo dalšími národními či mezinárodními spřátelenými organizacemi, a obohacují tak rozmanitost pohanského sebevyjádření u nás.

Jsem rád, že i mezi staršími skupinami se zlepšily vztahy, čehož si opravdu velice vážím. Díky tomu se vzdalujeme stále více od prvních namáhavých a nevraživých pohanských začátků v ČR před 15-20 lety, kdy každý měl specifickou představu o tom, jaké pohanství musí být, ale jen málo umělo naslouchat srdcím druhých. V té době ale nemálo lidí procházelo svou pubertou, tudíž se není čemu divit, že i takové byly časy po pádu železné opony. Je prima vědět, že se časy mění a pohanství postupně vyrůstá.  

Děkuji všem pohanům, kteří se objevili na akcích, festivalech a rituálech, a oslavili tak společně s námi pohanství a pohanský styl života. Také děkuji všem pohanům, kteří jsou zastánci toho, že jako pohané jsme si rovni, ať už slavíme své svátky v living history replikách, krojích, zálesáckém oblečení, nebo svátečním oblečení 21.století, protože to, co nás spojuje, je hlavně praxe a naše láska k přírodě, Matce Zemi, předkům, tradicím a bohům a nezáleží tolik na individuálním projevu těchto hodnot. Právě úcta k individualitě a přirozenosti jsou nejcennějšími hodnotami naší cesty, které bychom si měli uchovat. Naše cesta totiž není černobílá, ale barevná jako louka s velkou diverzitou rostlin a živočichů všeho druhu.

airisNa závěr bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří myslí na naši krajinu i Matku zem, recyklují, neplýtvají dary krajiny a jsou aktivní ve svém okolí při jejich ochraně. Čisté řeky, které jsme zdědili po našich předcích a rodná krajina, si to zaslouží.

S přáním všeho krásného do nového roku, ochrany bohů, předků a duchů krajiny a stejně tak  hodně síly, odhodlání a radosti na našich cestách přeje za team Č.P.S.

Předseda

Filip Airis Kubín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three − one =

Přihlaste se k odběru: