Pečený hadí mord se zázvorem a medem a další imbolcové recepty

Jiří „Seóras“ & Blanka „Žofinka“ Posledníkovi

Milí čtenáři, v naší rubrice vám představujeme předpisy na pokrmy použitelné pro sváteční slavení. Recepty sebrané z různých koutů pohanské Evropy a takové, které nedají moc práce a jsou použitelné i pro oslavy ve volné přírodě.

První pokrm, který dnes představíme, je u nás téměř neznámý. Jeho původ je v Anglii a zpívá o něm nejedna dětská říkanka či balada. Jmenuje se:

Hot CrossBuns – kořeněné kynuté bochánky

 01a

Předchůdce Hot CrossBuns můžeme najít již v dobách starého Egypta nebo Řecka. Zmínky o sladkých bocháncích na území Britských ostrovů jsou ale novějšího data – spadají až do období Anglosaské říše. Tak jako tak, sladké bochánky byly po staletí jedním z druhů rituálního pečiva a sloužily k obdarování bohů.
Váže se k nim mnoho pověr. Dokázaly ochránit dům před ohněm nebo loď před ztroskotáním. Zahrabané do obilí dokázaly celou sklizeň chránit před škůdci. Zavěšené v domě ochraňovaly dům před neštěstím. V některých rodinách se jeden bochánek schovával na celý další rok, a když někdo onemocněl, malý kousek bochánku se nastrouhal do vody, podal se nemocnému jako prostředek k uzdravení.
Bochánek byl také symbolem přátelství. Jestliže si ho dva lidé mezi sebou rozdělili a každý svoji polovinu snědl, všechny spory byly zapomenuty – tak, jak hovoří anglická tradice:

„Half for you and half for me,

between us two shall good will be.“

„Feast Day Cookbook“, Katherine Burton a Helmut Ripperger.

Přízvisko hot se u názvu objevilo až začátkem 19. století díky tomu, že se bochánky často prodávaly ještě teplé. V dnešní době jsou však vnímány jako tradiční anglické pečivo a jsou neodlučitelně spjaty s obdobím Velikonoc.

 

Těsto:

450 g hladké mouky

100 g hnědého cukru01b

55 g změklého másla

1 lžička soli

8 g sušeného droždí

2/3 lžičky mleté skořice

2/3 lžičky mletého nového koření

2/3 lžičky mletého muškátového oříšku

1/3 lžičky mletého hřebíčku

1/3 lžičky mletého koriandru

1/3 lžičky mletého zázvoru

1 vejce

180 ml vlažného mléka

90 g rozinek (může být i jiné sušené ovoce)

 

Ornamenty:

45 g hladké mouky

1 – 3 lžíce mléka

 

Glazura:

2 lžíce cukru krupice

1 lžíce vody

 

Medové máslo:

50g másla

50g medu

lžička mleté skořice

Změklé máslo rozmícháme s medem do hladké pasty a dochutíme skořicí.

 

Postup:

Mouku, sůl a koření smíchejte v míse, přidejte máslo, droždí, rozinky a vlažné mléko, ve kterém rozpustíte hnědý cukr. Míchejte až do vytvoření měkkého těsta, které drží pohromadě (můžete použít ruce, teplem rukou se těsto lépe spojí). Přendejte těsto na pomoučený vál a 5 minut hněťte. Mělo by být měkké, hladké, elastické a nelepivé. Vraťte jej do mísy, zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě 2 hodiny kynout. Pak těsto znovu dejte na vál a krátce (2-3 minuty) prohněťte. Potom ho rozdělte na 12 stejných částí, ze kterých utvořte koule (každá by měla mít cca 80g). Koule dejte na plech vyložený pečicím papírem, zakryjte utěrkou a nechte znovu kynout 30 minut. Mezitím si připravte pastu na ornamenty. V misce smíchejte mouku a mléko až vznikne polotuhá hmota. Tu dejte do zdobicího sáčku a na každý bochánek nastříkejte kříže, spirálky nebo jiné symboly dle vaší víry (nebo pocitu). Pečte v předehřáté troubě na 200 °C celkem asi 20 až 25 minut do zlatohnědé barvy. Těsně před koncem pečení je čas připravit glazuru. V hrnečku smíchejte cukr s vodou. Za stálého míchání přiveďte k varu a vařte do rozpuštění cukru – asi 1-2 minuty. Ihned odstavte a okamžitě použijte. Vyndejte z trouby upečené bochánky a ihned je potřete glazurou. Pokud glazura zkrystalizuje, přidejte trochu vody a proces přípravy glazury opakujte.

01c

Je nanejvýš vhodné je konzumovat ještě teplé, jak vychladnou, přestanou být křehké a začnou se strukturou podobat spíše gumovým rohlíkům, ale zato zůstanou trvanlivé a lze je později rozpéct. Rozpečené jsou stejně výborné, jako čerstvé. Výborně chutnají rozkrojené a potřené kořeněným medovým máslem.

 

Pokud někdo nemá příliš rád sladké, máme pro něj variantu trochu jiných horkých bochánků. Recept prý vznikl údajně v Londýně v 18. století, Skotové s tím však nesouhlasí a tvrdí, že je to jejich původní recept.

 

Skotská vejce

02a

Možná si řeknete, co je na tomto receptu tak zajímavého, že jej (notoricky známý) uveřejňujeme. Máme totiž za to, že ho lze s úspěchem připravovati ve skromných podmínkách a se skromným kuchařským vybavením (příroda, rituály) a také je třeba jej rehabilitovat ze školních jídelen (opravdu ho lze připravit tak, že chutná).

500 g mletého masa (půl na půl vepřové a hovězí)

Zelená petrželka02b

Špetka mletého muškátového oříšku

Sůl, pepř

4 vařená vejce

Mouka, vejce a strouhanka na trojobal

 

 

 

Mleté maso důkladně promíchejte s petrželkou, solí, pepřem a muškátovým oříškem, rozdělte na 4 díly, každý díl ještě propracujte a promačkejte, aby maso drželo tvar, udělejte placičku, vařené oloupané vejce dejte doprostřed placičky, maso okolo přitlačte a zakulaťte. Obalte v mouce, rozšlehaném vajíčku a strouhance, poté opět ve vajíčku a ve strouhance (pokud neobalíte dvakrát, při smažení může masový obal prasknout) a smažte ve vyšší vrstvě oleje dozlatova.

 

A na závěr nějakou čarodějnou chuťovku:

 

Pečený hadí mord se zázvorem a medem

  03b

Hadím mordem byla nazývána zelenina, která je podle předávané tradice starodávným ochranným prostředkem proti hadům. Prý stačí tento kořen vložit hadovi do úst a had zahyne. Možná je to jen pověra, ale keltské a germánské národy pojídaly hadí mord španělský až do 16. století, zejména z toho důvodu, že věřily v jeho pozitivní účinky proti hadímu uštknutí.

 

 

 

450 g černého kořene, oloupaného03a

100 g zázvoru

kůra z 1 citrónu

1/2 lžičky dijonské hořčice

2 lžíce olivového oleje

1/2 lžičky soli

30 g másla

1 lžíce medu

 

Černý kořen oloupejte, nakrájejte na kousky dlouhé asi 8 cm a každý rozkrojte na poloviny nebo čtvrtiny podle tloušťky kořene. Ihned dávejte do studené vody, jinak kořen rychle hnědne. Poté slijte vodu a kořen osušte –při loupání totiž pouští latex, hořkou šťávu, které se právě koupelí kořene ve vodě a jeho osušením zbavíte. Pak kousky poduste na páře, až začnou měknout. V míse smíchejte olivový olej, sůl, citrónovou kůru a zázvor nakrájený na tenké plátky. Podušený kořen dejte do marinády a zamíchejte. Vsypte do zapékací mísy, rovnoměrně rozložte a přikryté alobalem pečte na 160 ° C asi hodinu. Poté odstraňte alobal, zvyšte teplotu na 190 ° C a pečte dalších 30 minut. Nakonec přidejte do zapékací mísy máslo a med, promíchejte a vraťte do trouby na 10 minut, až kořen zkaramelizuje. Kromě toho, že je výborný, je také zdravý. A jestli vám to i chutnalo a žijete, máte jistotu, že nejste had.

 

Přejeme dobrou chuť a radost při experimentování s novými recepty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen + eight =

Přihlaste se k odběru: