Mapa pohanských veřejných míst

Filip Airis Kubín

Děkuji za pomoc všem dalším pohanům a členům Č.P.S.

Další součást, jež posiluje pohanskou praxi, je cestování a navštěvování pohansky tématických míst, kam člověk může vyrazit sám nebo o víkendu s rodinou. Na této mapě můžete najít veřejná místa, která jsou buď přímo pohanská, mají pohanský nádech a nebo mají s pohanstvím prostě něco společného.

Nejsou tam zaznamenaná naše nejposvátnější místa, která jsou tajná a je zakázáno je přímo sdílet na internetu. Je to ať z důvodu jejich primární bezpečnosti, tak z důvodu rozvoje vnitřní pohanské praxe. V ČR je nemálo tajných pohanských posvátných hájů, kruhů a chrámů, jejichž polohu znají hlavně dlouho praktikující pohané a organizátoři pohanských skupin. U těch je právě důležité, aby si je praktikující pohané nalezli sami a vynaložili na to určité úsilí. Pokud pohan/pohanka dorazí na několik akcí a rituálů některé z plně pohanských skupin či organizací a ukáže, že je plně praktikující, často se o daných místech dozví. Když poté daný/á pohan/pohanka vyjádří potřebu či touhu je navštívit, ať už z důvodu vnitřního přechodového rituálu nebo posílení pohanské praxe, tak dostane návod k cestě. Nedávají se GPS souřadnice, ale jen určitý rádius, aby byla podpořena zkušenost z putování, hledání a nalézání v interakci s přírodou. Tedy vnitřní pouť, která může člověka na naší cestě ještě více posunout.

Co je ale často důležitější než pohanská místa vytvořená lidmi, je živá zkušenost s vlastní krajinou, ve které člověk žije. V pohanské praxi se tato zkušenost nazývá přírodní povědomí. V krajinách u našeho domova je spousta krásných pohanských chrámů, které vytvořila sama příroda (a její bůžkové a bohyně krajiny) a které se mohou nalézat na těch nejvyšších, ale i na těch nejzapadlejších místech krajiny (je jedno, jestli lesa nebo města). Dílo přírody je pro nás často mnohem více oslovující a naplňující než dílo člověka, a právě v její náruči často můžeme nejvíce cítit dotek našich bohů. Je vhodné tedy mít tyto dvě síly vyrovnané, jezdit navštěvovat a objevovat pohanská místa vytvořená lidmi, ale zároveň nezapomínat poznávat a objevovat svoji vlastní drahou krajinu a její tajemství.

Pokud najdete na mapě chybu, špatné GPS souřadnice nebo máte návrh na další místa, prosím, neváhejte napsat na filip.kubin@pohanskaspolecnost.cz.

Mapu pohanských míst Evropy je zase možné nalézt zde.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × four =

Přihlaste se k odběru: