HUGIN a MUNIN – Tvoje Mysl

Štěpán Krča

Všichni dobře známe Ódinovy havrany, Hugina a Munina. Ale věděli jste, jak skutečně symbolizují lidskou mysl?

Hugin tradičně symbolizuje myšlenku, zatímco Munin představuje paměť. Máme však dobrý důvod domnívat se, že Munin je odvozen z „munr“ spíše než „minni“ (paměť). A mnozí rádi překládají „munr“ jako touhu. Nejspíše však nemáme v dnešní době slovo, které by přesně vystihovalo tehdejší význam. Hugin ztělesňuje touhu, vůli a nadšení. Munin zase plány a ambice, přání a naděje.

Takže zatímco „Hugin“ (myšlenka) je mnohem objektivnější, rozumná část vaší mysli, je docela zbytečná bez značné části „Munina“. Pokud ztratíte své ambice, přání a naděje, ztratíte i vaší touhu.

Zdroj: vikingmyke  (DevianART)

Zdroj: vikingmyke (DevianART)

Malý úryvek z Eddy, kde Ódin říká:

Hugin a Munin létají každý den
přes širou zem.
Obávám se, že se Hugin už nevrátí,
avšak ještě úzkostnější jsem pro Munina.

Rád bych si představoval, že máme všichni na ramenou dva neviditelné havrany. A je naší povinností udržet je oba dobře krmené a zdravé. Pokud jeden z nich hladoví, odletí. To znamená, že i když potřebujeme zůstat rozumní a zamyšlení nad našimi životními volbami, potřebujeme také vášeň, touhu a sny pro budoucnost. Hugin a Munin šeptají do našich uší a musíme jim naslouchat. Musí existovat rovnováha. Nemůžeme spěchat na to, co nás teď momentálně láká, to by znamenalo jednat bez naslouchání Huginovi. Ale neměli bychom vždy zvolit logickou, bezpečnou a rozumnou možnost, kvůli které by Munin odletěl.

Sledujte tedy své sny ještě předtím, než bude příliš pozdě, ale udělejte to tak, abyste oba havrany udrželi na svých ramenou.

Děkuji Andreasi Bull-Hansenovi za inspiraci v jeho článku a taktéž za krásné video, které se mu povedlo k tomuto mýtu natočit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eleven − 9 =

Přihlaste se k odběru: